Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Skałka w Rydułtowach czyli wielka skała w środku osiedla

Facebook Twitter

Leży na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego, w Rydułtowach, niedaleko kopalni. To stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, gdzie można zobaczyć skały karbońskie – piaskowce serii paralitycznej, należące do warstw porębskich.

„Skałka” w Rydułtowach to zaskakujące miejsce, bo wjeżdża się na osiedle, wąską osiedlową drogą obok bloków i po trzech zakrętach wyłania się parking a przy nim otoczona ogrodzeniem skała. Ciekawe miejsce pod względem geologicznym, gdyż dzięki odsłonięciu możemy obserwować skały karbońskie – piaskowce serii paralitycznej, należące do warstw porębskich.

Powstały one w okresie karbonu, kiedy ówczesny obszar, na którym znajduje się obiekt, pokryty był bujną roślinnością i miał tendencje do osiadania. Zalewanie powstałej niecki (tzw. Górnośląskiej Niecki Węglowej) przez morze doprowadziło do nagromadzenia osadów piaszczysto-ilastych, a z bujnej flory przykrywanej osadami powstały pokłady węgla.

– czytamy w portalu przyroda.slaskie.travel. Obecnie wychodnia to fragment skarpy w stromym zboczu wzgórza, wysoki na około 8 metrów i długi na około 50 metrów.

Polska Organizacja Turystyczna także poleca to miejsce, ale ostrzega:

„Skałka” czyli stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej to wyjątkowo interesujące miejsce w Rydułtowach, gdzie na pewno warto się udać lecz ostrzegamy. Stanowisko to ze względu na swój unikalny charakter znajduje się nie tylko pod prawną ochroną. Każdy intruz, który przejdzie przez ogrodzenie może narazić się na mandat ze strony Straży Miejskiej. Oglądajmy do woli ale pozwólmy także oglądać przyszłym pokoleniom to jedyne w swoim rodzaju miejsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj