Pomysł na weekend: Spacer aleją dębową w Górkach Śląskich
Mamy piękne babie lato, więc nasz pomysł na weekend to spacer... po lesie. Zabieramy was w urokliwe i niezwykle malownicze tereny wsi Górki Śląskie, a dokładnie na przechadzkę po alei dębowej.
Pogoda idealna, wymarzone „babie lato”, więc nasz kolejny „pomysł na weekend” to nic innego jak spacer aleją dębową w Górkach Śląskich. Aleja położona jest na stoku na północy wsi, który opada łagodnie ku dolinie rzeki Suminy i stanowi jednocześnie naturalną granicę wsi. Na odcinku około 800 metrów – nie jest to więc długi spacer – rośnie 49 dębów, przeplatanych pojedynczymi okazami grabów. Dęby zostały oznakowane przez Nadleśnictwo Rudy w kolejności narastającej. Najmniejszy ma 160 cm w pierśnicy, a najgrubszy o dumnej nazwie Dąb Zygfryd ma aż 406 cm. Leśnicy określili wiek tych okazałych drzew na około 250 lat.
Pomysł na weekend: spacer wśród rozłożystych dębów
Aleja jest niezwykle urokliwa o tej porze roku. Po nogami leży sporo żołędzi, które zapewne nasze pociechy pozbierają do szkolnego woreczka. Lada moment na zajęciach zacznie się bowiem robienie ludzików z żołędzi i kasztanów.
Umownym początkiem alei dębowej jest skrzyżowanie dawnych dróg: farskiej z Szymocic do kościoła parafialnego w Lyskach, z średniowieczną drogą Racibórz-Rudy, przy obecnej ulicy Zatoka w Bogunicach.
Droga ta następnie poprawi w poprzek dość stromego stoku w stronę rzeki Sumina, w kierunku przysiółka „Piąty” w Górkach. W tej okolicy, w miejscu dawnej gajówki, w której przebywał w 1810 roku poeta Józef von Eichendorff, zachowało się kilka okazałych dębów.
Po przejściu dystansu ok. 1 km docieramy do właściwej alei. Na jej początku rośnie charakterystyczny, lekko pochylony dąb zwany Pątnikiem. Następnymi ciekawymi okazami są trzy dęby pokaźnych rozmiarów, które mają symbolizować trzy rody Górczan: Kałuża, Czerny, Machnik, które to rodziny zgodnie z legendą dały początek osadzie. Na skrzyżowaniu alei z ulicą Leśną rosną kolejne zwracające uwagę dęby. Nieopodal na łuku alei rośnie najgrubszy dąb – Zygfryd
-czytamy na tablicy znajdującej się na skraju alei.
Pomysł na weekend? Co jeszcze warto zobaczyć w Górkach Śląskich
Zmierzając w stronę alei dębowej, ale od strony ulicy Rudzkiej, na skraju lasu znajdziemy stojącą tuż przy drodze drewnianą rzeźbę rycerza Wańka. Niewielka, bo zaledwie 75-centymetrowa rzeźba umieszczona została w wieży o której mówi legenda o powstaniu Górek Śląskich. Rycerz-zbój Wańka – według legend – miał grasować w pobliskich lasach. Podobno rycerz Waniek od raciborskiego księcia Kazimierza dostał ziemię na prawym brzegu rzeki Suminy za udział w krucjacie do Ziemi Świętej. Waniek nazwał swoją posiadłość Bożą Górą. Nad samą rzeką zbudował drewnianą wieżę. Miał osłaniać wędrujących szlakiem handlowym kupców przed rabusiami. Jednak z czasem sam wstąpił na zbójecką drogę. Zaczął napadać i łupić przejeżdżające tędy karawany. W końcu książę raciborski zorganizował przeciwko Wańkowi wyprawę. Jego gródek został spalony, a on sam zginął ugodzony strzałą.
Jak dojechać do alei dębowej?
Czytaj także:
- Pomysł na weekend: Lasy rudzkie – Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc
- Pomysł na weekend: Idziemy w beskidzkie lasy
- Pomysł na weekend: Zobacz imponujące dęby w Kończycach Wielkich
- Pomysł na weekend: Wycieczka rowerowa z rybnickiej Kamionki