Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wieże i platformy widokowe w Beskidach Śląskim oraz Małym

Facebook Twitter

Lubicie górskie wędrówki i wspinanie się po schodach? Jeśli tak, to to miejsca dla Was. Tym razem przedstawiamy wieże i platformy widokowe w naszych pięknych górach - Beskidzie Śląskim i Beskidzie Małym. Cudowne widoki gwarantowane.

fot. Pixabay

Beskid Śląski i Beskid Mały to pasma górskie należące do Beskidów Zachodnich. Te pasma górskie oddziela Brama Wilkowicka. Pasma są rozwinięte turystycznie, jest wiele szlaków zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Wieże i platformy widokowe to punkty, które mogą uatrakcyjnić naszą wycieczkę.

Brenna – wieża widokowa na Starym Groniu

fot. google/ maps

12-metrowa, drewniana wieża została wybudowana w 2014 roku na polanie Starego Gronia (789 m n.p.m.). Co możemy podziwiać z wieży? M.in. Skrzyczne, Orłową, Równicę, Dolinę Hołcyny i Brennicy, a także szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego.

Szlaki prowadzące na Stary Groń znajdziecie TUTAJ.

Platforma widokowa na Chrobaczej Łące

Chrobacza Łąka – szczyt w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym, między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. Na szczycie znajduje się również krzyż.

Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, znajduje się na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego.  Znajduje się w głównym grzbiecie tzw. Grupy Magurki Wilkowickiej, między Czuplem i Sokołówką. Z platformy jest widok na Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki, zobaczymy m.in. Babią Górę, Baranią Górę, Wielką Raczę, Skrzyczne czy Klimczok

Platforma widokowa na Skrzycznem

fot. fot. google/ maps

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce, należy także do Korony Gór Polski. Platforma nie jest wysoka, ma ok. 5 m.

Gdzie jeszcze znajdziemy wieże i platformy widokowe?

Beskid Mały – Łysina

Kotlina Żywiecka – katedra w Żywcu (wejście płatne)

Beskid Śląski: Barania Góra, Szyndzielnia (wejście płatne), Wielka Czantoria (wejście płatne), Kubalonka

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023