Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zobacz głaz Oskara Michalika

Facebook Twitter

Imię Oskara Michalika nosi głaz ukryty w lesie na Paruszowcu, ale także ścieżka rowerowa, która zaczyna się na rybnickich Błoniach. Wycieczka rowerowa o długości ponad 5,5 km to nasz pomysł na weekend, sam głaz odkryty przez lokalnego pasjonata przyrody też jest wart zobaczenia.

Pomysł na weekend
Głaz Oskara Michalika

Wycieczka rowerowa na trasie Błonia w Rybniku- Przegędza

Szlak rowerowy imienia Oskara Michalika ma ponad 5,5 km długości, zaczyna się na rybnickich Błoniach a kończy w Przegędzy.

Pomysł na weekend

Już na początku wycieczki można na trasie zobaczyć głaz Oskara Michalika. To pomnik przyrody, ukryty wśród drzew. Ścieżka, jaka do niego prowadzi, łatwiejsza do pokonania będzie pieszo niż na rowerze. Sam głaz jest imponujący, brakuje tablic, które by przedstawiały jego historię, dlatego przychodzimy z pomocą, przeczytaj:

To granitognejs o wymiarach: obwód 760 cm, długość 285 cm, szerokość 180 cm. Wiek ok. 180 tyś. lat zlokalizowany jest w lesie w dzielnicy Rybnik-Piaski, objęty ochroną pomnikową w 1998 roku, Jest to największy głaz narzutowy w granicach byłego województwa katowickiego. Nazwa upamiętnia jego odkrywcę – Oskara Michalika – pasjonata i przyrodnika, tragicznie zmarłego w 1996 roku.

– podaje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Pomysł na weekend

Pomysł na weekend

Oskar Michalik zginął w wypadku w 1996 roku. W PTTK w Rybniku wspominają:

Urodził się w Przegędzy w tradycyjnej śląskiej rodzinie kolejarskiej. Wyuczył się zawodu stolarza. Po II wojnie światowej założył rodzinę i mieszkał najpierw w Przegędzy, a następnie w Rybniku. Jednak swoje rodzinne strony ukochał najbardziej, znał tu każdy trakt leśny, każdą dróżkę. Działał w Komisji Ochrony Przyrody w rybnickim Oddziale PTTK. Współpracował z botanikami, rybnickimi leśnikami oraz dyrekcją parku krajobrazowego CKKRW” w Rudach. Był Strażnikiem Ochrony Przyrody, odkrył największy głaz narzutowy w okolicach Rybnika. Odnalazł również wiele stanowisk rzadkich roślin, założył też parę „ogródków” botanicznych oraz wytyczył pierwszą ścieżkę dydaktyczną.

Na trasie z rybnickich Błoń do Przegędzy można też zobaczyć kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dom drewniany z XIX wieku.

Zobacz na mapie gdzie znajdziesz głaz Oskara Michalika:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024