Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Powiat wodzisławski przygotowany na dwa roczniki uczniów

Facebook Twitter

Rozpoczął się nabór do szkół średnich. To będzie wyjątkowy rok, w którym do klas pierwszych pójdą zarówno absolwenci szkół podstawowych jak i gimnazjów. Więcej uczniów, więcej klas, czasem dłuższe godziny nauczania. Taka będzie rzeczywistość w nowym roku szkolnym.

fot. pixabay.com

Przygotowywaliśmy się do tych zmian już od dawna, nie powinno być z niczym problemu, mamy miejsca dla trzech tysięcy uczniów – mówi Radiu 90 naczelnik wydziału oświaty w wodzisławskim starostwie powiatowym, Katarzyna Zollner-Solowska:

My jesteśmy przygotowani na 104 i 101% zapotrzebowania, co daje bardzo dobry obraz i bardzo dobrą sytuację powiatu wodzisławskiego. Ta nasza sieć edukacyjna jest tak przygotowana, że jest przeanalizowana z tym co było dotychczas bardzo popularne, ale z tym też co wymaga rynek pracy, czyli tymi kwalifikacjami, które na rynku pracy są potrzebne, żeby nasi uczniowie kończąc szkołę mogli po pierwsze: kontynuować dalej, a po drugie znaleźć tak, że ewentualnie swoje zatrudnienie, jeżeli będzie taka potrzeba w branżach, które sobie wybrali w ramach, których się oczywiście kształcą.

Szkoły są także gotowe pod względem infrastruktury:

Każda taka pracownia, ma nowe sale dydaktyczne, ma oczywiście całe bazy sportowe i nie tylko, dlatego tutaj nie przewidujemy sytuacji, która mogłaby wpływać negatywnie na warunki, w którym uczniowie w roczniku podwójnym, będą się kształcić. Jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną to jest zabezpieczona. Jeśli będziemy mieć braki to będą braki w kwestiach przedmiotów zawodowych.

…jest jednak plan porozumienia z nauczycielami, czy szkołami w powiatach ościennych, i w razie braków tacy nauczyciele będą uczyli również w placówkach powiatu wodzisławskiego. Wszystkie szkoły na prośbę wydziału oświaty przygotowały arkusze organizacyjne na przyszły rok szkolny. Co z nich wynika, czy w związku ze zwiększoną ilością uczniów zostanie wprowadzona dwuzmianowość?

My nie wprowadzimy dwuzmianowości, a rozciągnięcie takie maksymalne może być do godziny 18:00, natomiast to nie jest nic nowego. Nasze szkoły też pracują, nawet dłużej. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pracuje do 12:00 także w piątki i późnym wieczorem soboty i w niedzielę. Zespół Szkół Ekonomicznych też pracuje długo bo tam są kwalifikacyjne kursy zawodowe także to nie będzie żadne zaskoczenie dla młodzieży, czy dla uczniów.

Na zwiększoną ilość pasażerów przygotowuje się także powiatowa komunikacja autobusowa. Mówi naczelnik wydziału komunikacji i transportu, Arkadiusz Łuszczak:

Naszymi niejako najważniejszymi pasażerami są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Zdajemy sobie z tego sprawę, że nowy rok szkolny przyniesie nam również dosyć poważne wyzwania. Jesteśmy cały czas w kontakcie z wydziałem oświaty i z dyrektorami szkół. Staramy się, by dowieźć do wszystkich szkół powiatowych naszych pasażerów. W szczególności dotyczy to szkół w Wodzisławiu Śląskim bo tutaj dociera komunikacja organizowana przez powiat wodzisławski.

Komunikacja autobusowa zmieni się po 24 czerwca – przypomina Arkadiusz Łuszczak, wtedy powiat już sam, bez udziału miasta będzie ją organizował, ale jak zapewnia żaden z uczniów nie powinien mieć problemu z dowozem do szkoły i odwozem do domu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2020