Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Praca w upale. Jakie są obowiązki pracodawcy, wobec pracownika?

Facebook Twitter

Przepisy nie określają maksymalnej temperatury w jakiej można pracować, nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma żadnych obowiązków, wobec pracowników. O czym musi nasz szef pamiętać? Mówi Beata Sikora Nowakowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

fot. pixabay.com

Rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Pracodawca powinien podjąć środki i techniczne i organizacyjne po to, aby zapewnić pracownikom komfort pracy, czyli przede wszystkim dostarczyć wodę do picia, bez względu na temperaturę jaka jest w zakładzie pracy, żeby zwrócić uwagę na to jak są wyposażone stanowiska pracy, czy są np. odpowiednie żaluzje, rolety, czy możemy otworzyć okno z takiego poziomu podłogi w taki sposób bezpieczny. Pracodawca jest zobowiązany utrzymywać w stałej sprawności urządzenia do wentylacji, jeżeli jest klimatyzacja to zadbać o sprawność i czystość tej klimatyzacji, jeżeli pracownik wykonuje prace w takich upałach jak teraz to może wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy, albo skrócić ten czas pracy.

Od początku miesiąca do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach wpłynęły 23 zgłoszenia od pracowników skarżących się na złe warunki w pracy. Każde takie zgłoszenie kończy się kontrolą PIP-u. Nie lekceważymy żadnej takiej informacji – podkreśla Beata Sikora:

Jeżeli te zarzuty się potwierdzają to oczywiście reagujemy, wydajemy środki prawne, które mają na celu zapewnienie tych bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla pracownika, tego komfortu w pracy pamiętając o tym, że jeżeli nie są zapewnione takie dobre warunki pracy, czyli taki komfort tej pracy to tez ta efektywność i wydolność pracownika jest niestety zero, ale praca w wysokich temperaturach prowadzi do odwodnienia, wyczerpania cieplnego, czy udaru cieplnego, czyli obowiązkiem pracodawcy jest podjąć takie działania o granicach możliwości danego zakładu pracy, po to, aby ulżyć pracownikom.

Zgodnie z przepisami w niektórych sytuacjach pracownik może odstąpić od wykonywania czynności, jeżeli jego miejsce pracy jest zbyt gorące. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcy grozi kara w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

Czytaj też: Gorąco i duszno. W takim upale kładą asfalt [WIDEO]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj