Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest rolników w nowej formule. Dziś odwiedzili biura posłów i europarlamentarzystów

Facebook Twitter

Protest rolników dziś w innej formie. Rolnicy odwiedzili parlamentarzystów w ich biurach i przywieźli prezenty. Był i obornik, była zielona farba. Z politykami w Rybniku nie udało im się porozmawiać...

Protest rolników w biurach poselskich

Protestujący rolnicy odwiedzili dziś (04.04.) biura posłów i europarlamentarzystów. Żadnego parlamentarzysty nie zastali, ale w biurach zostawili dla nich postulaty oraz „upominki” – obornik w celofanie. Towarzyszył im Arkadiusz Żabka.  Posłuchajcie co mówił nam Grzegorz Wolny, jeden z organizatorów protestu:

Radio 90: Rozpoczyna się protest. Co macie dla parlamentarzystów?

Grzegorz Wolny: Paczuszki, prezenty.  Pozostałości, to co Wam zostaje z produkcji na dzień dzisiejszy rolniczej, czyli zrobiliśmy paczkę, żeby zobaczyli ile nam zostaje z dzisiejszej produkcji rolniczej.

Radio 90: Podejrzewam, że te prezenty nieładnie pachną.

Grzegorz Wolny: No zobaczymy jak europoseł czy poseł otworzy to zobaczymy.

Radio 90: Co tam macie?

Grzegorz Wolny:Trochę farby zielonej, żeby pomalował sobie biuro z każdej z nich, żeby ten zielony ład szybko mu z głowy wybić. Trochę bigosu (śmiech)

Radio 90: Ile takich paczek macie?

Grzegorz Wolny: Bardzo dużo, do Rybnika mamy 4, kolejne do Jastrzębia i chłopaki mają też na Racibórz.

Grzegorz Wolny

Protest rolników dziś w biurach, nie na drogach

Jakub Nogalski rolnik z Żor dodaje, że dziś z rolnictwa nie można wyżyć:

 Jakub Nogalski: Na dzień dzisiejszy to wygląda tak, że Unia nas chce po prostu ogłupiać dopłatami,  a chce przy okazji nam z każdej strony śrubę dokręcać i mówić co mamy robić, a my po prostu nie chcemy tego. My chcemy wyżyć godnie, ale z naszej produkcji, a nie z tego, że nam ktoś da dopłatę i łaskę nam będzie robił, jak wypełnimy obostrzenia… Każdy dobry rolnik mądrze zarządzający swoimi gruntami będzie dbał o nie, będzie robił to, co jest dobre dla tej ziemi, bo to robimy od pokoleń. Od setek lat rolnictwo istnieje i każdy wie co robić najlepiej żeby to dobrze rodziło i żeby przynosiło zyski, a nie że jakieś urzędasy nam będą mówiły co mamy robić jak mamy robić i będą nam dawać tylko dopłaty za to. To nie tędy droga. My chcę po prostu żyć normalnie i godziwie zarabiać na roli.

Protest rolników trwa, a posłów nie ma…

Rolnicy w Rybniku odwiedzili trzy biura. Jak się okazało biuro europarlamentarzysty Łukasza Kohuta w Rybniku zostało w marcu zlikwidowane i przeniesione do Katowic. W biurze posła Bolesława Piechy zastali tylko pracownika Karola Szymurę, bo poseł przebywa na urlopie:

Podobna sytuacja spotkała rolników w biurze posła Marka Krząkały. Tam drzwi otworzył im pracownik Łukasz Kłosek informując, że poseł jest dziś na sejmowej komisji w Warszawie:

Łukasz Kłosek: Pan poseł w związku z tym, że wypełnia swoje obowiązki należycie, jest w Warszawie, jest na posiedzeniu. Zaproponowałam także państwu spotkanie z panem posłem bodajże 15 kwietnia, w poniedziałek. Pan poseł jest do państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszam.

Rolnicy: Pan poseł też mógł na dzisiaj poczekać i powiedzieć słuchajcie: to jest temat ważny. My już jesteśmy na drogach i walczymy prawie dwa miesiące i nie ma żadnego postępu, więc czekać kolejny raz do 15… (…)

Protestujący rolnicy zapowiedzieli, że jeżeli nie uda im się w najbliższym czasie spotkać z parlamentarzystami, od 16 kwietnia zaostrzą protest. W jakiej formie tego nie chcieli zdradzić.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024