Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruszają Raciborskie Rozmowy o Rozwoju. Konferencja już w tym tygodniu

Facebook Twitter

Rozwój miast i regionów, edukacja w połączeniu z potrzebami rynku pracy oraz rozwój firm w oparciu o nowe technologie. To trzy główne tematy, o jakich debatować będą uczestnicy konferencji planowanej od jutra (12.10) w Raciborzu.

Prezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego, Ireneusz Burek

Ruszają Raciborskie Rozmowy o Rozwoju. Od jutra (12.10) spotkania i debaty na temat rozwój miast i regionów, edukacji w połączeniu z potrzebami rynku pracy oraz o nowych technologiach, tak istotnych dla rozwoju firm. Debatę zainicjowało Śląskie Porozumienie Gospodarcze, które zrzesza izby gospodarcze z terenu Subregionu Zachodniego, ale też rozwija współpracę transgraniczną z organizacjami z kraju morawsko-śląskiego, głównie zlokalizowanych w Ostrawie, Opawie Karwinie i Hawirzowie. Pierwszy dzień to spotkanie na Zamku Piastowskim, na którym pojawią się między innymi prezesi izb gopodarczych z Wodzisławia, Karwiny i Opawy, także konsul generalna RP w Ostrawie czy przedstawiciele Euroregionów: Silesia i Śląsk Cieszyński.

Preleganci pierwszego dnia:

Ivo Bartecek – prezes Izby Gospodarczej w Karwinie – Komitet Sterujący Mamorandum CZ
Krzysztof Dybiec – prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. – Komitet Sterujący Mamorandum PL
Izabella Wołłejko-Chwastowicz – Konsul Generalna RP w Ostrawie
Tomáš Navrátil- Prezydent Miasta Opawa
Lukáš Pavelek – prezes Izby Gospodarczej w Opawie
Daria Kardaczyńska – dyrektor Biura Euroregion SILESIA
Bogdan Kasperek – dyrektor Biura Euroregion ŚLĄSK CIESZYŃSKI

Rozmawiamy z prezesem Śląskiego Porozumienia Gospodarczego, Ireneuszem Burkiem.

Ireneusz Burek: Zdefiniowały chęć współpracy w trzech obszarach. Środowiska, i tutaj szeroko rozumiana jakość życia, ale również wypoczynek, turystyka. Drugim priorytetem jest rynek pracy, edukacja, depopulacja, integracja i współpraca gospodarcza. To memorandum gospodarcze, które podpisaliśmy w układzie izb gospodarczych i cechów, kilka miesięcy później zostało sygnowane przez 12 samorządów polsko-czeskich. Obecnie sygnatariuszy memorandum, po niespełna dwóch latach od tamtej daty, mamy już 40 i wiemy już, że będzie to grono się poszerzać.

Raciborskie Rozmowy o Rozwoju będą prowadzone w trzech głównych wątkach. Pierwszy dotyczy miast i regionu:

Ireneusz Burek: To jest projektowanie miast, to jest projektowanie przestrzeni miejskiej, to jest architektura i projektowanie slow city. W tym samym priorytecie mamy konferencję transgraniczną, czyli będziemy rozmawiali o zacieśnieniu współpracy i jak tą umowę intencyjną przekuć w praktykę albo jakie dobre praktyki już występują. Drugi dzień Raciborskich Rozmów o Rozwoju jest związany z edukacją i ścieżką zawodową, czyli zagadnienia związane z edukacją kompetencji, z rozwojem doradztwa zawodowego, z sieciowaniem tych środowisk, a także z pokazaniem, jakie nowe formy można wprowadzić w tak zwanym dualnym kształceniu, czyli łączącym biznes z uczniami, ze szkołami.

Będzie prezentacja platformy edukacyjnej dla szkół i biznesu, która jest już wdrażana w różnych szkołach powiatów wodzisławskiego i raciborskiego oraz częściowo w Jastrzębiu. Ma być prezentowana też dla powiatu rybnickiego, a jest przygotowana także w języku czeskim.

Trzeci dzień Raciborskich Rozmów o Rozwoju to panel poświęcony firmom.

Ireneusz Burek: Rozwój gospodarczy i rozwój firm – w tym dniu 10 czy nawet kilkanaście wykładów i konferencji przeznaczonych dla przedsiębiorców. W szczególności jesteśmy skoncentrowani na wsparciu „przedsiębiorców małych”, czyli grupę MŚP – mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Potocznie ten dzień nazywamy „biznes dla biznesu”, ponieważ wykładowcami są firmy z naszego regionu, a w większości są to również firmy, które są członkiem Śląskiego Porozumienia Gospodarczego. Szeroki program – pierwszy raz takie wydarzenie. Staramy się dotrzeć do ekspertów i do osób zainteresowanych tą dziedziną.

Rejestracja: plusydlabiznesu.pl
Program i szczegóły: plusydlabiznesu.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj