Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radiowy Alarm Smogowy: W Rybniku mówią, że to gańba palić w starym piecu, a w Jejkowicach?

Facebook Twitter

13 miesięcy zostało na wymianę najstarszych kotłów. To zaledwie jeden sezon budowlany. Co zrobić, aby mieszkańcy regionu nie czekali z wymianą na ostatni moment?

Rybnik zdecydował się na radykalne działania, w ostatniej kampanii ogłaszając, że to gańba palić w starym piecu. Agnieszka Skupień, rzeczniczka magistratu:

Prezydent Kuczera prowadził przez pierwszą swoją kadencję szereg rozmów, spotkań z mieszkańcami, konsultacji, pogadanek. Dzisiaj jest już taki moment, że wiemy dużo już na temat smogu, zanieczyszczenia powietrza, tego skąd on pochodzi, jaki on jest, jakie czyni spustoszenie w organizmie, jak wpływa na nasze zdrowie. Powiedzieliśmy sobie – dość już rozmów, dość już edukacji, teraz jest czas, żeby działać. Jednocześnie czas, żeby powiedzieć, że autentycznie u wielu osób to jest już gańba, to jest wstyd nic nie robić. Czasu na przygotowanie było bardzo wiele. Oczywiście jest tak, że są osoby ubogie energetycznie, tak się to nazywa, które mają z tym problem. Jeżeli spojrzymy na statystycznego mieszkańca Rybnika to mamy to szczęście, że mamy tą pracę i pieniądze, tylko pytanie, na co je wydajemy? Jest już taki moment, że pojechać na wakacje, mieć super sprzęt w domu, a nie mieć wymienionego pieca, to je gańba.

Do rybnickich mieszkań trafiło 40 tysięcy ulotek w kampanii Gańba:

Wypisaliśmy taki podstawowy plan działań. Po pierwsze harmonogram wymiany pieców, a po drugie miejsca, gdzie mieszkaniec może uzyskać poradę, informację, miejsca, źródła, z których możesz uzyskać dotację. Jeżeli chodzi o brak informacji, to oczywiście, że trzeba się nad tym zastanowić, co możemy jeszcze poprawić. Z drugiej strony miasto Rybnik, jako jedno z nielicznych miast w Polsce wydało swoje własne pieniądze na punkt informacyjny programu Czyste Powietrze, a to jest program rządowy. Po to, aby mieszkańcy nie musieli jechać do Katowic, żeby dopytać, ale zrobić to na miejscu w Rybniku. Ten punkt konsultacyjny wciąż działa, przypominam, że działa na kampusie. Dodatkowo na stronie internetowej miasta jest stworzona specjalna zakładka, w której są wszystkie potrzebne informacje – gdzie się zgłosić, żeby przyłączyć się do sieci ciepłowniczej albo gazowej, gdzie uzyskać dotację. Niestety tak to jest, że tych kolejnych ruchów (wyjść z domu, spotkać się z doradcą, napisać wniosek) nie jesteśmy w stanie zrobić za mieszkańca. To co będziemy robić we współpracy z mieszkańcami, ale częściowo za nich to program Stop Smog, do którego przystąpił Rybnik. To program rządowy, ale zarządzać nim będzie miasto. Mieszkaniec nie dostaje pieniędzy do ręki, ale ma szansę na termomodernizację domu i wymianę źródła ogrzewania.

Gańba gańbą, ale potrzeba pieniędzy, żeby wymienić piec.

– mówi Marek Bąk, wójt Jejkowic. Gmina od 2016 roku prowadzi program z dotacjami do wymiany kotła, w tym roku dopłaciła do 20 inwestycji:

Gmina Jejkowice dwiema rękami podpisuje się, że to gańba palić w starych piecach. Przede wszystkim staramy się zachęcić naszych mieszkańców do wymiany starych pieców na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła poprzez dotacje. To 60%, nie więcej niż 5000 złotych, w tym roku udało nam się wymienić aż 20 pieców, ale to nie jedyne działania, które mają zachęcić mieszkańców. To przede wszystkim gmina daje dobry przykład, ponieważ wszystkie budynki użyteczności publicznej zostały poddane termomodernizacji oraz zostały tam wymienione źródła ciepła. Wszystkie budynki użyteczności publicznej w gminie Jejkowice są już właśnie ogrzewane ekologicznym paliwem, które nie powoduje niskiej emisji. Kolejną inwestycją, która właśnie przyczynia się do czystszego powietrza to montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach miejskich. Może nie jest to bezpośrednia walka ze smogiem, ale na pewno przyczynia się, że prądu z ekologicznych źródeł jest więcej.

W Jejkowicach działa punkt konsultacyjny programu rządowego Czyste Powietrze, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z Katowic potwierdza, że mieszkańcy tej gminy chętnie składają wnioski. Wójt Bąk podkreśla również udział Jejkowic w programie OZE dla mieszkańców:

Program, który realizujemy razem z innymi gminami (Gaszowice, Lyski) oraz z Tarnowskimi Górami. Odnawialne Źródła Energii w budynkach mieszkalnych to nie tylko panele fotowoltaiczne, bo montujemy u mieszkańców, którzy zapisali się do tego programu, pompy ciepła oraz piece na biomasy. Czas nas nagli, ale wydaje się, że wszystko co gmina mogła w tym zakresie zrobić to zrobiła. (…) Później pozostaje tylko kontrola, czyste powietrze to interes nas wszystkich.

Na prawie 900 gospodarstw w Jejkowicach, z programu gminnego dofinansowano wymianę 300 kotłów. Do tego należy doliczyć piece, które mieszkańcy wymienili na własną rękę i z pomocą rządowego programu Czyste powietrze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024