Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbiórka kamienicy w Rybniku. Mieszkańcy: to niepowetowana strata

Facebook Twitter

Od poniedziałku (31.07) trwa rozbiórka kamienicy w Rybniku. Mieszkańcy przyszli rzucić na nią okiem, po raz ostatni

Rozbiórka kamienicy w Rybniku

 Rozbiórka kamienicy w Rybniku, przy ulicy Hallera, już się rozpoczęła

To niepowetowana strata, budynek można było ocalić – tak Jacek Kamiński, architekt, miłośnik historii, mówi o rozpoczynającej się dziś (31.07.) rozbiórce zabytkowej kamienicy przy ulicy Hallera w Rybniku. Będący w rękach prywatnych budynek od lat popadał w ruinę. W 2015 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika nakazał rozbiórkę budynku, ze względu na zagrożenie. Właściciel kamienicy nie miał jednak na to pieniędzy. W końcu ją sprzedał, teraz nowy właściciel realizuje postanowienie PINB. Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Jackiem Kamińskim:

Jacek Kamiński: Trzeba płakać! To jest niepowetowana strata! Rybnik ma niesamowicie mało kamienic, a one właśnie nadają charakter miejski. Chyba o to nam chodzi – my  chcemy być traktowani jako miasto i to miasto przez duże „M”, miasto z tradycją. To, co Rybnik traci możemy traktować w dwóch kategoriach: jedna to architektoniczno-historyczna, druga to obawiam się, że będzie wyrwa kolejna w tkance miejskiej, czyli strata urbanistyczna.

Kamiński: Gmach można było uratować

Kamienice można było uratować – dodaje nasz rozmówca:

Jacek Kamiński: Nie widzę żadnych spękań, nie widzę żadnych odkształceń, zatem nie wiem czy ta decyzja pod względem budowlanym nie była zbyt pochopna. Fakt, faktem właściciel nalegał na nakaz rozbiórki, go uzyskał, ale nie takie obiekty się ratowało. Najlepszym przykładem jest kamienica sąsiednia, która ma mądrego właściciela i który ją uratował. Uważam, że tą tak samo można było doprowadzić do stanu używalności, byłaby nadal ozdobą.

W podobnym duchu wypowiadają się rybniczanie. Posłuchajcie co powiedzieli naszemu reporterowi.

Kamienica przy Hallera 30 została wybudowana w 1904 roku.

Rozbiórka kamienicy wymusiła zmiany w organizacji ruchu

Przypomnijmy, że w związku z rozbiórką kamienicy, od poniedziałku (31.07) na okres około tygodnia planowane jest zamknięty jest wlot ulicy Hallera z ronda Topolczany. Dojazd do posesji na ulicy Hallera będzie możliwy od ulicy Wiejskiej (wprowadzony został tymczasowy ruch dwukierunkowy). Ze względów bezpieczeństwa ruch pieszych na tym odcinku ulicy Hallera jest niemożliwy.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 maja 2024