Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnickie Dni Literatury 2021. Spektakle, koncerty, wystawy, przed nami weekend otwarcia!

Facebook Twitter

Tradycyjnie w październiku w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędą się Rybnickie Dni Literatury. To jedno z najstarszych cyklicznych wydarzeń w kraju, odbędzie się już po raz 52. Będą spektakle, koncerty, spotkania autorskie i wystawy.

Pierwszym akcentem będzie otwarcie w piątek (8.10.) o godzinie 18.00 wystawy fotografii „Podniebne obrazy Marcina Giby”. Niezwykłe zdjęcia rybniczanina wykonane z drona, zachwycają od kilku lat i zdobywają nagrody na całym świecie. Po raz pierwszy będzie można je zobaczyć nie wirtualnym, ale rzeczywistym świecie.

Z Marcinem Gibą rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Marcin Giba: W końcu możemy je wszyscy zobaczyć w takiej samej formie, zwykle każdy ogląda na jakimś innym urządzeniu, na komputerze, na komórce, a jednak odbitki, to odbitki, więc tym bardziej zapraszam. Większość moich zdjęć powstało na zasadzie- no może nie przypadku, ale intuicji, że wzlatywałem nad miejscami, które z góry okazywały się niesamowicie atrakcyjne wizualnie. Niektóre fotografie powstały w ziemie, więc te miejsca wyglądają tak tylko w danej chwili, więc tutaj nie można mówić posiłkowaniu się google maps.

Radio 90: I one nigdy tak samo wyglądać nie będą..

Marcin Giba: Tak, w tym cyklu to jest też ważne, że prawdopodobnie nikt inny takiego zdjęcia nie powtórzy.

W piątek (8.10.) o 20.00 w TZR pierwszy spektakl w ramach 52. RDL „Jeji Zocność Dulcyno” czyli współczesny wodewil na kanwie sztuki „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Mówi Michał Wojaczek dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej:

Michał Wojaczek: Współczesny wodewil przygotowany przez Mariana Makulę. Jak wiemy sztuki Mariana Makuli charakteryzuję się duża dawką humoru, dużą dawką języka śląskiego. Warto przyjść. Wodewil był już pokazywany na terenie Śląska i cieszy się dużą popularnością.

Oficjalne otwarcie tegorocznych Rybnickich Dni Literatury zaplanowano na niedzielę (10.10.) o godzinie 17.00. Dla widzów przygotowano rybnicką premierę spektaklu „Pokora” w wykonaniu Teatru Śląskiego. Przed spektaklem wręczona zostanie Honorowa Lampka Górnicza. W tym roku trafi ona decyzją prezydenta Rybnika do zespołu South Silessia Brass Band:

Michał Wojaczek: To ambasador muzyki jazzowej w naszym mieście, współtwórca Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, taki zespół, który naprawdę kojarzy się z Rybnikiem (…). A później zapraszamy na spektakl „Pokora” według powieści Szczepana Twardocha, w adaptacji też Twardocha, przygotowany przez Teatr Śląski w reżyserii Roberta Talarczyka. Wyjątkowa historia znów dotykająca miejsca, w którym żyjemy czyli Śląska. Historia- można rzec- uniwersalna, mówiąca o zagubieniu w świecie.

W Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach 52 RDL zaplanowano także koncert Michała Bajora, spektakl komediowy „Serce na odwyku” oraz „Cholonek” kultowy już spektakl Teatru Korez, który poprzedzi Gala Jubileuszowa Nagrody Literackiej „Juliusz”.

fot.rybnik/eu

Będą też koncerty

Michał Wojaczek: W ramach tegorocznych Dni Literatury odbędzie się również koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”. Przeboje włoskie i francuskie. Michał Bajor jest fenomenem dlatego, że człowiek, którego nie ma od wielu lat w mediach, sprzedaje pełne sale koncertowe, co ma miejsce w tym przypadku. Ten program to przeboje włoskie i francuskie, ale śpiewane po polsku. I dodam taką ciekawostkę: to pierwszy program Michała Bajora,  który jest realizowany z oświetleniem estradowym. Michał Bajor korzystał zawsze tylko i wyłącznie ze świateł teatralnych, a tu pełne estradowe światła. Nowa rzecz w karierze Michała Bajora. W ramach tegorocznych Dni Literatury odbędzie się także spektakl komediowy, taki broadwayowski hit „Serca na odwyku” z udziałem znanych polskich aktorów: Cezarego Żaka, Katarzyny Żak, Hanny Śleszyńskiej i Michała Pieli.

Wydarzenia w ramach RDL odbywać się będą także w Punkcie Informacji Miejskiej halo!Rybnik, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Tam spotkania autorskie z Natalią de Barbaro, Magdaleną Grzebałkowską i Leszkiem Sobeczko, odbędzie się również IV Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.

Cały program znajdziecie w tej informacji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj