Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnickie Dni Literatury. Kto zdobędzie „Juliusza”?

Facebook Twitter

Kto zdobędzie "Juliusza"? Już po raz 8. w czasie Rybnickich Dni Literatury wręczona zostanie Górnośląska Nagroda Literacka.

Rybnickie din literatury
fot. rybnik.eu

Rybnickie Dni Literatury z ogólnopolskim konkursem na najlepszą biografię

Tegoroczna Kapituła do finału zakwalifikowała książkę „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego. To opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym. Historię Swiatłany Ciechanouskiej.

„Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” napisną przez Rusłana Szoszyna. „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej. To historia 20-letniej przyjaźni Dulębianki z Marią Konopnicką. Kolejna książka „Sygnał w zenicie” Krzysztofa Siwczyka to historia muzyka rockowego Roberta Brylewskiego. I piata nominowana pozycja to „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego, to opowieść o niezwykłych kobietach, które stały się instytucjami w polskim życiu kulturalnym.

Tegoroczna Kapituła w składzie: Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek spośród 40 zakwalifikowanych do konkursu biografii wybrała 5, które powalczą o 50.000 zł i statuetkę nagrody.

Uwagę jury przykuły następujące biografie:

  • Człowieka, który wstrzymał słońce ruszył ziemię – Kopernika
    „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego to opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym, idealnie wpisująca się w obchody 550. urodzin Kopernika.
  • Historia Swiatłany Ciechanouskiej
    „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” Rusłana Szoszyna to biografia z elementami thrilleru politycznego i reportażu, którą czyta się z zapartym tchem, to historia aktywistki – lodołamaczki, liderki białoruskiej opozycji, która pozwala nam pogłębić wiedzę na temat tego, co dzieje się na Białorusi.
  • Marii Dulębianki
    „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej to biografia malarki zaangażowanej w życie społeczne i polityczne, feministki i działaczki walczącej o prawa kobiet. To również historia 20-letniej przyjaźni Dulębianki z Marią Konopnicką.
  • Roberta Brylewskiego
    „Sygnał w zenicie” Krzysztofa Siwczyka to historia muzyka rockowego. Brylewski stanowi metaforyczny punkt odniesienia dla bohatera-narratora, który „idzie reprezentacyjną ulicą miasta”, a wokół niego miedzy rokiem 1987 a 2018 – zmienia się niemal wszystko.
  • Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej
    „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego to opowieść o niezwykłych kobietach, które stały się instytucjami w polskim życiu kulturalnym, to książka o warsztacie tłumacza, walce nie tylko o przekład i zlecenia, ale i o własne życie.

Rybnickie Dni Literatury – 5 książek nominowanych w Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2023Okładki 5 książek nominowanych do nagrody Juliusz.

Rybnickie din literatury

fot. rybnik.eu

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz jest stale wzbogacana o kolejne wydarzenia promujące czytelnictwo i zachęcające ludzi do sięgnięcia po dobrze napisaną książkę.

20 października zapraszamy na spotkanie z autorami nominowanych książek pt. „Zamknąć życie w książce”, które odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17.30. Spotkanie poprowadzą Paulina Rzymanek i Elżbieta Janota tworzące podcast literacki Już tłumaczę. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do posłuchania autorów, którzy podzielą się ze słuchaczami ciekawostkami dotyczącymi powstawania książek. To również okazja, żeby posłuchać o specyfice pracy biografa.

21.10.2023, godz. 18.00. „Konstelacje” – koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę Artystki oraz Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Przed nami Rybnickie Dni Literatury fot. rybnik.eu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj