Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Są plany poszerzenia drogi z Ustronia do Wisły [WIDEO]

Facebook Twitter

Szybciej i bez korków w Beskidy - marzą o tym wszyscy, którzy niezależnie od sezonu wybierają się na południe województwa. Choć obecnie trwają prace na drodze dojazdowej do Wisły, one poprawią raczej komfort podróży, a nie jej czas. Od wielu lat toczą się rozmowy na temat poszerzenia „wiślanki” w Ustroniu.

Tutaj droga wojewódzka 941 zwęża się z czterech do dwóch pasów. W sezonie tworzą się korki. Do marszałka Województwa Śląskiego trafiła interpelacja Andrzeja Molina, byłego burmistrza Wisły, a obecnie radnego sejmiku. Pyta w niej o możliwość zabezpieczenia środków na projektowanie drugiego pasa drogi.

To zwiększy bezpieczeństwo i komfort dla tysięcy podróżnych udających się w Beskidy

– mówi nam Andrzej Molin:

My tak troszeczkę już daleko poza aglomeracjami jesteśmy, więc dojazd do nas, taki komfortowy, jak najlepszy, to warunek powodzenia.

Radio 90: Daleko od aglomeracji, niemniej jednak, mieszkańcy Śląska wybierają Wisłę jako cel weekendowych wypadów.

Trzeba się cieszyć z ich determinacji, ale czasami dojeżdżając do Wisły czują coraz większe trudności.

Koncepcje drogi już są, dwie z nich od razu spaliły jednak na panewce, bo wiązały się z wydrążeniem tuneli w górze, a koszty przekraczały 3 miliardy złotych. Najtańsza opcja to wydatek około 160 milionów złotych. Polega na dodaniu na części odcinka dwóch pasów i co ważne, braku kolizji z przejazdami kolejowymi:

To jest bardzo istotne, żeby ominąć te kolizje kolei z drogą i pójście przez część kamieniołomu po prawej stronie linii kolejowej. Skrzyżowania począwszy od Ustronia, z drogą na Cieszyn, poprzez wszystkie kolejne, one są tak niebezpieczne, generują wiele wypadków, też śmiertelnych. Mam nadzieję, że koncepcja drugiego pasa i środkowego zabezpieczenia, poprawiłaby bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Urząd marszałkowski w odpowiedzi na interpelację potwierdził, że trwa opracowanie wstępnego projektu rozbudowy tego odcinka i budowy nowego śladu DW 941. Droga do poszerzenia drogi jeszcze odległa, ale odpowiedź marszałka cieszy burmistrza Wisły Tomasza Bujoka:

Taka odpowiedź marszałka na interpelację radnego, rozumiem, że to jest dalej bardzo aktualne, ciągniemy temat. Marszałek zadeklarował, że to trzeba zrobić. (…)

A to wiąże się z tym, do czego Wisła się przygotowuje, czyli planowaniu zbiorczych parkingów przy drogach wlotowych do miasta.

Cała rozmowa z Andrzejem Molinem w temacie dojazdu i rozbudowy „wiślanki”:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024