Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Schronów nie ma w całej Polsce. Są za to kryjówki

Facebook Twitter

Schronów nie ma w całej Polsce, nie tylko brakuje ich w naszym regionie. Są za to kryjówki.

fot. pixabay.com

Odpowiadamy na pytanie naszego słuchacza z Wodzisławia, Piotrka, który przez formularz kontaktu DAJ ZNAĆ zapytał: „Gdzie mieszkańcy mają się udać w razie zagrożenia i alarmu przeciwlotniczego?”. To pytanie zanieśliśmy do Biura Zarządzania Kryzysowego w Wodzisławiu:

Beata Drzeniek: Ukrycia w Wodzisławiu są jak najbardziej. Mamy taką ewidencję pomieszczeń. Natomiast, schronów faktycznie nie ma. Lokalizacje oczywiście są znane w naszych planach, natomiast w przypadku zagrożenia zostaną one wówczas wskazane mieszkańcom. Są to pomieszczenia piwniczne głównie na osiedlach i domach wielorodzinnych. W każdej dzielnicy mamy wskazanych 13-14 takich pomieszczeń. Natomiast, w przypadku faktycznego zagrożenia każde pomieszczenie piwniczne, nawet w domu jednorodzinnym, jest jak najbardziej pomieszczeniem, w którym należy się ukryć.

mówi Beata Drzeniek, kierująca Biurem Zarządzania Kryzysowego w Wodzisławiu. Kryjówki to miejsca, w których schować można się na chwilę. Nie ma już w tym rejonie również schronów, które kiedyś tworzone były przy dużych zakładach pracy.

Beata Drzeniek

Beata Drzeniek: Tego typu pomieszczenia, w których ludzie mogli się ukryć, były pomieszczeniami zlokalizowanymi, np. przy kopalniach. Tych kopalń w naszym regionie też jest coraz mniej. Te schrony po prostu nie spełniają już warunków, które powinny. Na przykład w Radlinie, stary szyb w Rydułtowach , czy nawet w Wodzisławiu na Osiedlu 1 Maja. Tak jest wszędzie, to są stare pomieszczenia z ubiegłego stulecia, także nie spełniają żadnych warunków, które schrony powinny spełniać. Nawet ostatnio budując metro w Warszawie nie pomyślano o tym, żeby w przypadku zagrożenia mógłby to być schron. Typowo schronów nie ma.

Swoich dawnych funkcji nie spełnia schron w parku miejskim. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o ochronie ludności, w którym mają być zawarte wskazania, gdzie schrony mogłyby być tworzone. To m.in. piwnice sklepów wielkopowierzchniowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023