Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy terytorialsi pomagają w walce z podtopieniami w Rydułtowach

Facebook Twitter

W mieście po nawałnicy zalanych zostało wiele domów i przedsiębiorstw w tym małych sklepików, podmyte zostały chodniki a ulice zalało błoto. Od samych mieszkańców Rydułtów strażacy otrzymali ponad 200 zgłoszeń, a w sumie ponad 300 w powiecie wodzisławskim.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

Ze zniszczeniami po nawałnicy walczyli także mieszkańcy Rybnika, Wilczej czy Pilchowic. Żołnierze już w sobotę (15.05.) ruszyli z pomocą, wspólnie z mieszkańcami i strażakami, usuwali szlam i odpompowywali wodę z zalanych piwnic i sklepów. W poniedziałek zakończyli swoje działania w Rydułtowach.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

 Zawsze kiedy jest taka potrzeba i gdy tylko mamy taką możliwość pomagamy mieszkańcom naszego regionu, w końcu po to jesteśmy, by bronić ich w czasie wojny i być dla nich wsparciem w sytuacjach kryzysowych.

– podkreśla st. sierż. Tomasz Brózda.

Terytorialsi nieprzerwanie od ponad roku wspierają także służby medyczne i mieszkańców województw śląskiego i opolskiego w walce z pandemią. Obecnie działają przede wszystkim w szpitalach tymczasowych, w szpitalach gdzie stworzone zostały oddziały covidowe a także w punktach szczepień.

W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1 500 żołnierzy. Stacjonują oni w batalionach w Gliwicach, Cieszynie i Brzegu oraz w Kompanii Dowodzenia i Kompanii Logistycznej w Bytomiu. Aby zostać terytorialsem najpierw trzeba wypełnić wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Wniosek można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub pobrać ze strony, wypełnić go i dostarczyć do WKU właściwego dla swojego miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Wniosek możesz też wypełnić w WKU.

Następnie trzeba przejść szkolenie – „podstawowe” trwające 16 dni jeśli wcześniej nie służyło się w wojsku lub „wyrównawcze” trwające 8 dni jeśli już wcześniej służyło się w wojsku i składało Przysięgę Wojskową.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj