StartWiadomości Wiadomości dnia

Świętują Barbórkę otwierając sztolnię

Spora grupa osób zwiedziła sztolnię szkoleniową, szczególnie oblegane też były stanowiska związane z robotami i elektroniką oraz drukarkami 3D. Mówi Przemysław Dragon, uczeń III klasy technik-mechatronik:

Dzisiaj nie ma maszyny bez wcześniejszego projektu, bez wcześniejszych symulacji, obliczeń, to się wszystko robi na płaszczyźnie komputera, na płaszczyźnie wirtualnej 3D. Nie ma nawet o mowy o tym, żeby powstało np. auto, żeby taki silnik powstał bez wcześniejszego zaprojektowania, obliczeń wytrzymałościowych, termalnych, jak ten silnik będzie przewodził prąd, jak płyny będą się poruszały.

Co roku szkoła otwiera przed zwiedzającymi także swoją sztolnię. To tutaj znajduje się prawdziwy kombajn, podziemna kolejka i całe oprzyrządowanie, na którym co dzień pracują górnicy. Mimo, że kilka metrów pod ziemią, to poczuć się możemy jak w prawdziwej kopalni – mówi emerytowany kierownik ćwiczebnej sztolni, Jan Jureczko:

Dlatego, że obsługa urządzeń poszczególnych wymaga dodatkowych kursów specjalistycznych na dane urządzenie, po to, by nabyć uprawnienia. Natomiast zasady bezpiecznej obsługi wszystkich tych urządzeń, które tam można zobaczyć, to jest to, o co nam najbardziej chodzi. Ten młody człowiek, który znajdzie się w kopalni, on musi wiedzieć jak reagować, on musi znać te wszystkie zagrożenia, żeby sam nie być powodem wypadku.

Istniejące przy PCKU szkolne wyrobisko ćwiczebne uruchomione zostało blisko ćwierć wieku temu. Składa się na niego zespół chodników, kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Łącznie mają około 0,5 kilometra.

Zostaw komentarz