Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Taki ma być rynek w Raciborzu. Znamy wybrane koncepcje [FOTO]

Facebook Twitter

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania raciborskiego rynku i jego otoczenia. Rynek także plac Dominikański i przyległe ulice mają zyskać nowy wygląd i nową funkcjonalność.

Rynek w Raciborzu ma się zmienić. Będzie więcej zieleni

Mając na względzie poprzednie doświadczenia dotyczące podobnych modernizacji przestrzeni publicznej, w tym wypadku zdecydowaliśmy się ogłosić konkurs i poprosić o pomoc specjalistów – mówi zastępca prezydenta Raciborza, Dawid Wacławczyk.

Dawid Wacławczyk: Pierwszy raz taka formuła, ponieważ zauważyliśmy, że władze miasta niekoniecznie dotychczas dostatecznie dużą wagę przywiązywały do samych projektów. Jednak ten model, w którym jak to jest w zamówieniach publicznych zwycięża najtańszy, nie zawsze przynosi dobre skutki. Widzimy to po zamknięciu ulicy Mickiewicza, wielkich, niepotrzebnych terenach na H2O Ostróg po betonowej przystani. Że jednak więcej uwagi należy przywiązywać do momentu projektowania. Stąd też partnerstwo. Zwróciliśmy się do najlepszych fachowców w tej dziedzinie, czyli do Polskiego Stowarzyszenia Architektów z oddziału Katowickiego i przy ich pomocy przeprowadziliśmy konkurs.

Dawid Wacławczyk zastępca prezydenta Raciborza

…a na konkurs napłynęło 20 prac.

Wymogi konkursowe postawione przed projektantami były ściśle określone

– mówi miejska konserwator zabytków w Raciborzu, Maria Olejarnik.

Maria Olejarnik: Poszczególni architekci projektanci musieli dopasować się w swoich pomysłach do zachowanych zabytków, do układu, do tej przestrzeni, która jest zabytkowa jako taka, ale też do zabytków, jakimi są Kościół Świętego Jakuba, kościół farny, kolumna maryjna barokowa, która znajduje się w centralnej części rynku. Musieli także rozwiązać kilka problemów komunikacyjnych zagospodarować strefę pod ogródki gastronomiczne. Jednym z wyznaczników było także dodanie zieleni. Rozwiązanie problemu retencji wody, zazielenienie rynku, a równocześnie zachowanie jego historycznego staromiejskiego charakteru i wyeksponowanie zlokalizowanych tam zabytków.

Maria Olejarnik. miejska konserwator zabytków w Raciborzu

Ostatecznie zwyciężył projekt opracowany przez zespół, w którego skład weszli: Bartłomiej Święs, Anna Otlik i Dagmara Żelazny. Dwie ostatnie były na ogłoszeniu wyników konkursu. W ich projekcie jak czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego, doceniono przedstawienie kompleksowej kreacji rynku jako atrakcyjnej przestrzeni publicznej, adresowanej do różnych grup mieszkańców, przyjezdnych i turystów. Na czym dokładnie skupili się tworząc swój projekt?

Anna Otlik: Obecnie nie ma takiego jasnego podziału funkcjonalno-przestrzennego na rynku. Jest to otwarta, duża przestrzeń kamienna, która nie posiada takich jasnych stref.

Dagmara Żelazny: Kształt historyczny Ta forma jest mocno zniekształcona poprzez rysunek posadzki, ale też ogólnie rynek wydawał się być za duży, więc chciałyśmy po prostu go też dopasować do tej skali rynku mniejszego miasta, bardziej kameralnego, z rzeczywiście takim zagospodarowaniem funkcjami, żeby on po prostu…

Anna Otlik: Zyskał taką skalę, która jest bardziej dla człowieka bardziej ludzka.

Anna Otlik i Dagmara Żelazny

Zwyciężczynie konkursu podkreślały, że w koncepcji zaproponowanej przez ich zespół ważna była zieleń.

Anna Otlik: Bardzo się cieszymy, że te tendencje jakby idące w taką stronę bardziej ekologiczną wprowadzania zieleni mają miejsce.

Dagmara Żelazny: Zieleń jest tutaj bardzo ważnym aspektem, bo ten owal, który odzwierciedla ten historyczny układ placu, tutaj bardzo wiernie chciałyśmy to oddać. Chciałyśmy tutaj też wskazać przebieg dawnej zabudowy poprzez właśnie wprowadzenie takich elementów zielonych, trawiastych czy też zieleni niskiej, ale też stworzenia takich buforów pomiędzy dla nas gryzące się funkcjami jak wejścia do budynków mieszkalnych i kościół, gdzie sacrum i profanum się bardzo mieszało. I tutaj chciałyśmy stworzyć taki bufor właśnie zielenią.

Dodajmy, że to na razie koncepcja. Do przebudowy rynku i jego otoczenia jeszcze długa droga. Najpierw trzeba zdobyć środki na stworzenie projektu a później na realizację inwestycji. Do niedzieli (04.06), mieszkańcy, turyści mogą bezpłatnie odwiedzać muzeum w Raciborzu gdzie prezentowane są prace konkursowe a w czwartek 15 czerwca o godzinie 17:00 w muzeum odbędzie się otwarta dla wszystkich zainteresowanych dyskusja pokonkursowa z uczestnikami konkursu i sędziami konkursowymi.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024