Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tik-Tokerka Kobieta z Ptakiem w Ludziach z Pasją. Poznajcie Magdę i Poliego

Facebook Twitter

Można mieć kota czy psa, można mieć chomika lub żółwia. A jak to jest, kiedy żyje z nami duża papuga? Magdę i arę, zwaną Polim spotkaliśmy na jednej z rybnickich ulic. Dziś w Ludziach z pasją o pasji do zwierząt, niecodziennych, ale takich, które można równie mocno pokochać.

W Ludziach z pasją Magda i jej papuga Poli

Radio 90: Tik-Tokerka Kobieta z Ptakiem, czyli Magda i papuga ara, zwana Polim dziś w Ludziach z pasją- witamy. Jak Poli do Was trafiła?

Magdalena Sachan: Starsza córka bardzo chciała mieć jakieś zwierzątko. Jako rodzic też jestem zdania, że posiadanie zwierzęcia w rozwoju dzieci jest ważne, ale nie sądziłam, że to będzie ara. No i to, że moją pasją jest wykonywanie tortów artystycznych, więc wykluczyłam posiadanie kota. Myślałam, że opieka nad psem jest ciężka i przez głowę przechodziła nam papuga, no ale nie tych rozmiarów. Mieszkając tutaj w Rybniku przez ostatnie lata bocznymi uliczkami, przechadzając się poznałam znajomego, który ma wolierę na ogrodzie. No i tak dwa lata temu zaszłam do niego zapytać się, jak to wygląda. Dostaliśmy bezpośrednio namiary do hodowcy z Czech. Z Rybnika do Czech mamy rzut kamieniem, będąc tam na miejscu, podjęliśmy decyzję, że chcemy tę papugę.

Radio 90: Znałaś się na ptakach, na papugach?

Magdalena Sachan: Nie, nie myślałam też, że to będzie takie wyzwanie. Pojechaliśmy do hodowcy, wpłaciliśmy zaliczkę i mieliśmy około pięciu miesięcy na zebranie informacji na temat hodowli. Myślałam, że to będzie łatwiejsze. Okazało też się, że u nas informacji za wiele nie ma. Zaczęłam się sporo dowiadywać przez internet.

Radio 90: Co jest istotnego w hodowli dużej papugi?

Magdalena Sachan: Jest to na pewno trudniejsze od posiadania psa czy kota. Pojawia się głębsza relacja emocjonalna z tego typu zwierzętami. My aktualnie z Poli tworzymy związek partnerski. Można tak powiedzieć, bo Poli nie ma drugiej papugi. Rozważymy tę opcję, ale na razie jestem skupiona na jego wychowywani. Istotą dla tak dużych ptaków jest przede wszystkim lot, możliwość lotu.

Radio 90: Codziennie potrzebuje lotu?

Magdalena Sachan: Już teraz tak. Na początku robiliśmy spacerki 5-10-minutowe, ale to już nie wystarcza. Jakoś przetrwaliśmy tę zimę i teraz wychodzimy na dłużej. Mam córki, więc wszyscy na tym korzystają. To są ptaki, których nie zamkniemy w domu na 8-12 godzin tak jak psa czy kota. To są ptaki, które wymagają cały czas opieki, relacji z człowiekiem, zwłaszcza kiedy to jest jeden osobnik. Tak więc to jest tak, jak posiadanie dziecka przez 50 lat.

W Ludziach z pasją Magda i jej papuga Poli

Radio 90: Wspomniałaś, że ary wymagają pogłębionej relacji.

Magdalena Sachan: Bardzo się przywiązują do człowieka, potrafią poprzez rozłąkę czy brak kontaktu z właścicielem popaść w depresję, choroby psychiczne. To się odbija na ich zdrowiu, dlatego wymagają cały czas opieki. W opiekę nad Poli zaangażowana jest praktycznie cała moja rodzina, zawsze jest ktoś w domu, czy to moja mama, czy starsza córka. Ja też jestem specjalnie dla niego. Myślę o swojej działalności, by iść na swoje, żeby mimo wszystko dostosować życie pod Poli, bo wiem, że w innym razie będzie po prostu cierpiał i tęsknił.

Radio 90: Rozumiem, że Poli rozpoznaje głównie Ciebie, na Tobie polega.

Magdalena Sachan: Tak, ja jestem tak zwanym liderem. Jestem jego głównym właścicielem.

Radio 90: W jakim stopniu Poli rozumuje?

Magdalena Sachan: Papugi mają umysł 4-5-latka, tak więc są bardzo inteligentne.

Radio 90:W jakimś stopniu rozumie, co do niego mówisz.

Magdalena Sachan: Tak, komendy stanowią, odgrywają znaczną rolę, tak jak np. „nie wolno”.

Radio 90: Można łatwo pójść do kogoś, kto nauczy nas opieki nad psem czy kotem, z dużą papugą już to nie jest takie oczywiste.

Magdalena Sachan: No właśnie u nas nie ma tej wiedzy i byłam przerażona, jak podjęliśmy decyzję o posiadaniu tak dużej papugi. Zaczęłam szukać informacji w internecie, kontaktować z innymi właścicielami. Nie powiem, byłam przerażona opieki nad takim zwierzęciem, ile to wymaga poświęcenia.

W Ludziach z pasją Magda i jej papuga Poli. Jak egzotyczne ptaki radzą sobie w Polsce?

Radio 90: Poli żyje w klatce?

Magdalena Sachan: Nie, ma swoje pomieszczenie. Mieszkamy w bloku, mamy dosyć duże mieszkanie i mamy oszklony balkon. Tam ma swoją przestrzeń, tam jest zamykany, tam sobie siedzi, śpi, odpoczywa, to jest jego miejsce. Dlatego też ma ładne pióra, bo nie są zniszczone przez klatkę.

Radio 90: Co Poli je?

Magdalena Sachan: Dieta jest bardzo istotna. To nie jest tak jak wcześniej w internecie czytałam, że to jest tylko ziarno. W Polce wiedza się kończy na nimfach czy papużkach falistych. W przypadku ary elementami diety są wszystkie oleje, orzechy, warzywa, owoce. Dieta musi być przestrzegana i zdrowa.

Radio 90: Jaki jest kraj pochodzenia Poli?

Magdalena Sachan: Ameryka Południowa.

Radio 90: Odpowiada jej polski klimat?

Magdalena Sachan: Spokojnie jest w stanie się dostosować. No i właśnie błędne jest przekonanie, że papugi pochodzą z ciepłych krajów, więc muszą przebywać tam, gdzie jest ciągle ciepło. Mimo wszystko w lasach deszczowych też są niskie temperatury, a papugi mają dobrą przyswajalność na zimno nawet do minus 15-20 stopni Celsjusza. Ważna jest odpowiednia dieta w zimie, czyli bardziej tłusta. Ważne też jest hartowanie, częste wychodzenie. Z Poli zaczynaliśmy od 5 minut w zależności od pogody, wilgotności powietrza i wiatru. Zimą nie chorował, nie był przeziębiony, więc myślę, że odporność ma fajną, jest zahartowany.

Radio 90: Jak wygląda interakcja z innymi ptakami?

Magdalena Sachan: Początki były ciężkie. Trzeba obserwować otoczenie i nie wchodzić w grupy wron, kruków czy kawek, one działają w grupach na zasadzie przepłaszania intruza. Poliego wyszkoliłam i wie, że w razie zagrożenia musi do mnie wrócić. Kawki widzą, że Poli, dziki ptak wraca do człowieka i latają za nami. Ara ma mało zagrożeń w naszym środowisku, bo jest duża i ma potężny dziób. Nawet jeżeli jakikolwiek drapieżnik by się zdecydował na atak, też nie zostałby bez jakiegoś ubytku.

Radio 90:Naturalnie ary żyją w stadach?

Magdalena Sachan: Żyją w stadach, najlepsze dla nich stada to 30-40 osobników na wolności.

Radio 90: W jakim wieku jest Poli?

Magdalena Sachan: 29 kwietnia skończy 2 lata.

Radio 90: 2-letni ptak jest duży…

Magdalena Sachan: Tak, i jeszcze urośnie.

Radio 90: Jaka jest żywotność takiego ptaka?

Magdalena Sachan: Średnia według badań to jest około 50 lat, ale te ptaki stanowczo dłużej żyją.

Radio 90: No to jeszcze sobie pożyjecie razem.

Magdalena Sachan: Muszę długo żyć.

Radio 90: Zastanawiasz się, czy Poliego nie łączyć z partnerką?

Magdalena Sachan: Zastanawiam się, chociaż łączenie papugi nie należy do najłatwiejszych. Mamy do czynienia z dużą arą. Łączenie go z kimkolwiek musi być bardzo dobrze przemyślane, żeby potem nie szukać domu dla tej drugiej papugi. W razie niedopasowania to może być walka na śmierć i na życie pomiędzy dwoma osobnikami.

Radio 90: Dzieci zadowolone z obecności papugi w Waszym domu?

Magdalena Sachan: Wiadomo, ptak jest mój, ale córki, mamę wdrażam w to, jak żyć i jak się obyć z takim ptakiem. To nie jest pies, to nie jest kot. To jest zwierzę, z którym relacje są całkowicie na innym poziomie. Staram się dobrze go socjalizować. Nie mieliśmy przypadku, żeby kogoś podziobał. Starsza córka jest zachwycona, bo ma pupila, jakiego nie ma nikt inny.

Radio 90: Poli mówi.

Magdalena Sachan: Mówi.

Radio 90: A wie, co mówi?

Magdalena Sachan: Mam znajomą behawiorystkę Adę Włoch i ostatnio czytałyśmy o badaniach na 30-letniej papudze Żako i zostało udowodnione, że te papugi wiedzą, co mówią. Widzę, że w przypadku Poliego on w danych momentach już powoli wie, kiedy użyć danych słów. Świadomie mówi „piąteczka”, „dzień dobry”, jak wchodzę do jego pomieszczenia, to mówi „czego chcesz”.

Radio 90: Wielu jest w Polsce właścicieli takich ptaków?

Magdalena Sachan: Na całą Polskę jest nas niewielu. Nie jest też wielu właścicieli wolnych lotników. U nas mimo wszystko działa stereotyp, że taka papuga pięknie powinna siedzieć w klatce na żerdzi i śpiewać jak kanarek- niestety to nie na tym polega. Ten ptak wymaga uwagi, atencji przez 50 lat. To jest ciężkie zwierzę. Trzeba całe serce oddać temu, co się robi, bo potem to się może odbić na jego zachowaniu.

Radio 90: Niezbędna jest po prostu pasja.

Magdalena Sachan: Miłość, pasja.

Radio 90: Prowadzisz media społecznościowe o życiu Twoim i Poliego.

Magdalena Sachan: Mamy Tik-Toka i tam pokazujemy, jak i gdzie latamy. Nie sądziłam, że to się odbije takim echem, wzbudzi takie zainteresowanie i że ludzie będą tym zainteresowani.

Radio 90: Już na sam koniec naszej rozmowy, czego Wam życzyć?

Magdalena Sachan: Chyba wytrwałości i cierpliwości. To jest najważniejsze.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki. Czekamy na zgłoszenia do cyklu „Ludzie z pasją”, znasz kogoś interesującego? Napisz! Magdę i Poliego znajdziecie na Tik-toku:

@kobieta_z_ptakiemzanim zaczniecie krytykować wiedzcie że nie do każdego psa pozwalam Poliemu iść !!! Z Edim sie znamy od szczeniaka ;) wszystko zależy od właściciela jak ułoży swojego pupila Edi ma rok, film przedstawia ciekawości oby dwóch szaleńców, widzimy się bardzo często więc oby dwoje są już w jakimś stopniu przyzwyczajeni do siebie, i nie ma tu mowy aby Edi zjadł Poliego♬ GTA San Andreas Theme (Remake) – Ben Morfitt (SquidPhysics)

Odwiedziny Magdy i Poliego w naszej redakcji:

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj