Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga na oszustwa za pośrednictwem SMS-ów

Facebook Twitter

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w otwieraniu przesyłanych poprzez SMS-y lub e-maile linków. Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki bądź konieczności dezynfekcji paczki wyłudzają pieniądze z rachunków bankowych. O tym, jak kosztowne może być otwieranie przesłanego linku, przekonało się już kilku mieszkańców powiatu wodzisławskiego.

Zazwyczaj poszkodowane osoby otrzymywały wiadomość o konieczności dopłaty do przesyłki. Faktycznie każdy z nich czekał na swoją przesyłkę i aby uniknąć zwrotu woleli zalogować się na podany link i przelać przysłowiowe 1,49 zł. W ten sposób z kont bankowych, którymi dysponowali, znikały ich pieniądze. Śledczy z wodzisławskiej policji prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawców i apelują o ostrożność.

Przestrzegamy przed oszustami, podszywającymi się pod firmy kurierskie, którzy wzywają do uregulowania niedopłaty za przesyłkę, bądź kosztów dezynfekcji paczki.Modyfikują oni metody swojego działania. Wprowadzają w błąd i wykorzystują nieświadomość osób. Przeważnie wzywają do uregulowania niewielkich kwot, co dodatkowo usypia czujność

– czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Dalszy schemat działania jest taki sam. Odbiorca otrzymuje wiadomość z linkiem, po kliknięciu którego osoba jest przekierowana na rzekomą stronę internetową banku. W taki sposób pozyskują dane, niezbędne do wykonania przelewów lub wyciągnięcia z kont gotówki.

Ważne:

  • zanim klikniesz przesłany link, przeczytaj dokładnie jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj