Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Raciborzu uchwalono budżet na 2022 rok. 243 miliony złotych dochodów i prawie 265 milionów planowanych wydatków

Facebook Twitter

Remonty dróg, budowa nowego lodowiska, inwestycje w infrastrukturę sportową w Studziennej, Ocicach i Markowicach. W Raciborzu znany jest plan wydatków na 2022 rok. W budżecie uchwalonym przez radnych zaplanowano 243 miliony złotych dochodów i prawie 265 milionów planowanych wydatków.

Dariusz Polowy: Takim znaczącym wydatkiem, który każdy praktycznie z nas zauważa, to jest kwestia dróg publicznych, tu mówimy o remontach i przebudowach, planujemy na to 10 milionów złotych, istotne jest to, że po uzyskaniu środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a wiem że nasze projekty zostały pozytywne zaopiniowane, ta kwota zwiększy się prawdopodobnie dwukrotnie…

-wymienia prezydent Raciborza.

Dariusz Polowy

Miasto będzie miało też do dyspozycji 18 milionów złotych z programu inwestycji strategicznych na przebudowę ulicy Rybnickiej od ulicy Bosackiej do mostu na kanale Ulga. W budżecie na ten rok zaplanowano duże nakłady na oświatę:

Dariusz Polowy: W tym roku wydatki związane z oświatą i wychowaniem osiągną ponad 76,5 miliona, to wzrost o 5 milionów w stosunku do roku poprzedniego. W ramach naszego systemu edukacji szeroko pojętej pojawia się nowa placówka, będzie funkcjonował nowy żłobek na Ostrogu, w związku z tym należy liczyć, że te wydatki będą większe. Gospodarka komunalna – na to z budżetu miasta wydajemy 41 milionów 452 tysiące, jest to drugi pod względem wysokości wydatków dział, tu mówimy o utrzymaniu czystości, strzyżeniu trawników, zagospodarowaniu terenów, które należą do gminy, ale też mówimy o gospodarce odpadami.

Dodajmy, że od początku tego roku odpady od mieszkańców odbierać będzie raciborskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Stawka za śmieci prawdopodobnie przez najbliższe 3 lata zostanie utrzymana na poziomie 21 złotych – to najmniej w całym regionie.

Dariusz Polowy: Zrezygnowano z prac projektowych związanych z uruchomieniem punktu widokowego na wieży kościoła WNMP, znacząco obcięto środki na realizację historycznego pomnika z brązu, który miał być zlokalizowany przy skwerze ks. Stefana Pieczki. Ponadto zmieniono nazwę zadania, które miało na celu zrealizowanie parku zachodniego na przeciw kościoła MB, teraz mówimy tam o realizacji nasadzeń drzew.

W budżecie na 2022 rok znalazły się za to pieniądze na budowę kolejnych dwóch bloków przy ulicy Łąkowej, a także na dwie tężnie: jedna powstanie przy ulicy Warszawskiej, druga na Ostrogu – będzie realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022