Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W weekend duże mistrzostwa ratowników medycznych. Będą widowiskowe akcje ratunkowe

Facebook Twitter

Kilkadziesiąt zespołów medycznych i ratunkowych, strażacy, pielęgniarze – wezmą udział w trzecich Mistrzostwach Ratowniczych w Skoczowie. W najbliższy weekend w mieście zaroi się od służb, będzie też sporo sprzętu.

fot. FB/RatowniczeMistrzostwaPolski

Początki były w Cieszynie, na zaproszenie władz Skoczowa w tym mieście przeprowadzamy zimową edycję mistrzostw. Nowe miejsce to także nowe, ciekawsze pozoracje i uatrakcyjnienie ich dla zawodników

– tłumaczy Filip Fluder dyrektor Zimowych Mistrzostw Ratowniczych w Skoczowie.

To wyjątkowa okazja by na żywo i z bliska zobaczyć jak pracują służby, które na co dzień ratują zdrowie i życie.

Filip Fluder: Zawody skierowane są przede wszystkim do ratowników działający w jednostkach współpracujących z systemem państwowego ratownictwa medycznego. To są strażacy, bardzo często Wodne Ochotnicze Pogodowe Ratunkowe, GOPR, TOPR, wszystkie organizacje, które wspierają system ratownictwa medycznego na co dzień. Dwa lata temu otworzyliśmy się również na studentów kierunków medycznych i możemy się pochwalić, że w tym roku pięć takich reprezentacji uczelnianych w Skoczowie zawita. W tegorocznej zimowej edycji zastrzegliśmy sobie to, aby przeznaczyć te zawody tylko właśnie dla tych ratowników, którzy nie mają medycznego wykształcenia, dopuszczając w drodze wyjątku czynny udział studentów.

Ekip w tym roku nie zabraknie. Przyjadą z różnych części Polski. Najdalszy zespół dotrze do Skoczowa z Gdańska. Są też zespoły z Lubelszczyzny, z łódzkiego i Śląska i Małopolski.
Wszystkie punkty mistrzostw są otwarte dla widzów. Kilkanaście pozoracji odbywa się na terenie całej gminy. Nad przebiegiem zadań i ich punktacją czuwają ratownicy medyczni, pielęgniarki lekarze, którzy na co dzień zawodowo pracujący w ratownictwie medycznym.

Filip Fluder: Wiemy już o tym, że będą to zadania m.in. w Kiczycach, Wiślicy, jedna pozoracja na rynku w Skoczowie. Łatwo będzie wypatrzyć z takich dosyć dobrze widocznych miejscach faktycznie pozorację działań ratowniczych.

Radio 90: Pozoracja, czyli na przykład co to może być?

Filip Fluder: W poprzednich latach mieliśmy m.in. wybuch materiałów pirotechnicznych, które to miały być samodzielnie odpalane przez młodych chłopaków na Kaplicówce w Skoczowie. Mieliśmy również pozorację wypadków samochodowych i na letniej, i na zimowe edycji. W trakcie tych zawodów mieliśmy najróżniejsze konkurencje, wymagające wdrapywania się po lichach, czy dotarcie do poszkodowanego na wyspie łodzią strażacką. Staramy się, żeby każda kolejna edycja była mocno urozmaicona.

Sytuacje podczas mistrzostw są często tak realistyczne, że wiele osób postronnych bierze je za prawdziwe akcje.

Filip Fluder: Sędziowie mają kamizelki z napisem 'sędzia”. Chcemy w ten sposób uniknąć alarmowania o tych zdarzeniach służb ratunkowych w sposób niepotrzebny. Chociaż musimy się przyznać, do tego, że w naszych zadaniach, naszych pozoracjach zdarza się, że ludzie podchodzą, wolą się upewnić czy aby na pewno nie jest potrzebna faktycznie pomoc. Czy nie trzeba w czymś pomóc ratownikom, którzy działają. Co bardzo nas cieszy, bo to oznacza, że przechodnie nie są obojętni i jednak w jakąś wolą pomocy kierują się do nas przy podejrzeniu realnego zagrożenia życia.

Zawody zaplanowano na sobotę i niedzielę (12 i 13 luty). W sobotę drużyny podczas mistrzostw ratowniczych będzie można spotkać:

Godziny mistrzostw 10.20 – 13.00 oraz 14.00 – 16.40
Wiślica, ul. Willowa 13
Skoczów, ul. Wiślicka 4
Skoczów, al. Jana Pawła II 1a
Skoczów, „Park Leśny na Górnym Borze” (zjazd z ul. Gołęszyców)
Kiczyce, Szkoła Podstawowa, ul. Długa 52 (
Ochaby Małe, Sklep GS , Główna 101

zadania nocne 21.30 – 23.45

Brama wjazdowa Ośrodka H2O Kiczyce – ul. Ochabska 133
OSP Ochaby – ul. Strażacka 6 , Ochaby Małe
Camping Ochaby, Wały – od ul. Strażackiej w lewo wzdłuż Wisły
Wały nad Wisłą, Kiczyce
Ośrodek H2O Kiczyce – budynek główny recepcji

Niedziela (13.02.) – godzina 11.00-13.00 – zdarzenie masowe
Kiczyce ul. Długa

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj