Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Wodzisławiu rozpoczęły się szczepienia dwulatków

Facebook Twitter

Po raz kolejny akcję profilaktyczną organizuje wodzisławski magistrat i zaprasza opiekunów dzieci z rocznika 2012 do skorzystania z oferty szczepienia dzieci przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C. Jest częściowo refundowane z budżetu miasta.

Rodzice lub opiekunowie dziecka ponoszą 50 proc. kosztów szczepienia tj. 80,00 zł. Dzieci z rodzin wielodzietnych będących uczestnikami programu „Rodzina 3+” zostaną zaszczepione bez dopłaty rodziców, a cały koszt szczepienia pokryje miasto.
Szczepienia przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C odbywają się w NZOZ „Na Żeromskiego” w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Żeromskiego 18 A (budynek Poradni mieści się za apteką całodobową „Vivax”).

Na potrzeby realizacji programu zdrowotnego uruchomione zostają telefony komórkowe: 881 235 002 oraz 733 602 718. Dzwonić w sprawie szczepień można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Zapisy na szczepienie prowadzone są do 31 sierpnia. Ilość szczepionek jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W NZOZ „Na Żeromskiego”, po wypełnieniu formularza zgłoszenia i uiszczeniu opłaty, zostanie ustalony termin szczepienia. Cała akcja potrwa do 15 listopada.

Szczepienie to jedyna forma zapobiegania zakażeniom

Szczepienie zapobiega inwazyjnej chorobie meningokokowej, najczęściej przebiegającej pod postacią uogólnionego zakażenia organizmu określanego mianem sepsy lub jako ropne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Piorunujący przebieg choroby powoduje bardzo szybkie pogarszanie się stanu zdrowia i często daje niewielkie szanse na uratowanie życia. Częstym następstwem przechorowania posocznicy meningokokowej mogą być powikłania neurologiczne lub konieczność amputacji kończyn.

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dzieli się je na wiele grup serologicznych, jednak w Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Meningokoki z grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie, wiążą się z wysoką śmiertelnością.

Meningokoki żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka. Nosicielem bakterii może być nawet zdrowy człowiek, nie będąc świadomy tego faktu. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą już chorą. Przenoszenie meningokoków odbywa się podobnie, jak w przypadku wielu niegroźnych infekcji: drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania), przez kontakt bezpośredni (np. podczas pocałunku) lub kontakt pośredni (np. korzystając ze wspólnych naczyń czy sztućców). Zachorowania wywołane przez meningokoki występują najczęściej jesienią i na wiosnę, ponieważ w tym okresie dochodzi do masowych infekcji górnych dróg oddechowych i bakterie przenoszą się w trakcie kichania lub kaszlu z człowieka na człowieka.

Bakterie mogą wywołać groźną chorobę w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są: niemowlęta, dzieci przedszkolne, dzieci szkolne, młodzież gimnazjalna i licealna, a także dorośli.

Niepokojące symptomy

Okres wylęgania choroby meningokokowej wynosi od 2 do 10 dni. W niektórych przypadkach do rozwoju choroby dochodzi w ciągu zaledwie kilku godzin. Objawy choroby nie występują w określonej kolejności.

Objawy u dzieci starszych: senność i nieuzasadnione osłabienie, apatia i niechęć do zajęć, gorączka >39,5 o C, lub <36 o C, różnopostaciowe wysypki, zwłaszcza krwotoczne, światłowstręt, ból głowy i stawów, wymioty i drgawki.

Objawy u niemowląt: gorączka, brak apetytu, wymioty, biegunka, rozpaczliwy płacz, kwilenie, rozdrażnienie, odgięcie głowy do tyłu, pulsujące ciemiączko, senność, wybroczyny na skórze.

Posocznica (sepsa) jest zespołem objawów pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego człowieka, która .może pojawić się w wyniku zakażenia krwi różnorodnymi gatunkami bakterii, grzybów a nawet wirusów. Posocznica stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, ponieważ w jej przebiegu dochodzi do niewydolności wielu kluczowych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024