Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabawa w Radiu 90: Co to jest partia (szachowa)? [WYNIKI, WIDEO]

Facebook Twitter

W tygodniu Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych Katowice 2020, w Radiu 90 proponujemy zabawę: wytłumacz nam szachowe terminy. Dziś pierwszy z nich.

Od poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę, w której razem rozszyfrowujemy terminy szachowe. Codziennie w programie porannym, około 10.40 w Radiu 90 pada szachowy termin. Dziś (14.12.) podaliśmy pierwszy z nich:

Co to jest partia (szachowa)?

Patryk z Rybnika:

Przemyślane zasadzki, knucie, zamachy na królów, ucieczki gońców i walki konne… to nie opis świetnej książki, czy najnowszego serialu. Właśnie tak wygląda partia szachowa.

Paweł z Sosnowca:

Partia szachowa – gra towarzyska między dwiema osobami tocząca się od pierwszego posunięcia do zakończenia. W dzisiejszych czasach mogą być również prowadzone rozgrywki także z komputerem.

Lidia z Rybnika:

Partia szachowa to wspaniała gra w którym jeden osobnik zwycięża drugiego. Trzeba ustawiać pułapki aby wpędzić przeciwnika w kozi, ciemny róg. Wszystkie chwyty dozwolone.Można kombinować na wiele sposobów : „poodkładać nogę, bić” itp. Zwycięża ten kto ma więcej szczęścia. To naprawdę PIĘKNA GRA. Pozdrawiam.

Zofia z Czerwionki:

Partia szachowa jest to gra w szachy (strategiczno-logiczna) zaczynająca się od pierwszego ruchu i kończąca się gdy ktoś wygra, przegra, podda się lub podda się lub gdy jest remis.

Małgorzata z Czerwionki:

Partia szachowa – rozgrywka szachowa, proces walki toczącej się od pierwszego posunięcia do rozstrzygającego. Partię zakończyć może także zgoda graczy na remis lub poddanie się jednej ze stron.

Nagroda trafia do Irka z Bełku, posłuchajcie:

Czym jest partia szachowa? Mamy głos specjalistki, to arcymistrzyni Karina Cyfka, znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Karina Szczepkowska:

Partia szachowa jest rozgrywana między dwoma zawodnikami, jeden z zawodników gra białymi, drugi gra czarnymi pionkami. Partię szachową możemy podzielić na trzy etapy, na grę początkową czyli debiut, grę środkową oraz na końcówkę. Partia szachowa kończy się wtedy, gdy jeden z zawodników zrobi mata, zrobi pata, bądź zawodnicy zgodzą się na remis, bądź partia zakończy się po upływie czasu jednego z zawodników.

Zobacz wideo:

We wtorek (15.12.) kolejne pytanie w naszej zabawie!

Bądźcie uważni! Pod koniec tygodnia ogłosimy finałową zabawę na naszym portalu, w której potrzebne będą Wam terminy, o które pytamy każdego dnia. Czekajcie na dalsze informacje.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj