Zaćmienie słońca widziane z regionu. „Jednym słowem- kosmos” [FOTO]
"Warto było to zobaczyć, nawet jeśli to było tylko częściowe zaćmienie"- to usłyszał reporter Radia 90 w Czernicy. W obserwatorium Astrohunters zaćmienie słońca za pomocą specjalistycznego sprzętu obserwowali licealiści z Tarnowskich Gór.

Szacowany czas czytania: 01:53
W czwartek (10.06.) doszło do zaćmienia Słońca, które w Polsce było widoczne jako częściowe. Zaczęło się przed 12.00, a zakończyło przed godziną 14.00.
Wśród obserwujących niebo w Czernicy krążył z mikrofonem Radia 90 Jan Bacza. Posłuchaj co mówili uczniowie Liceum imienia Staszica z Tarnowskich Gór:
To już czwarte takie zjawisko, jakie mam możliwość pokazywać innym
– mówi Radiu 90 Dawid Barteczko z grupy Astrohunters.
Dawid Barteczko: Ci, którzy dzisiaj patrzą w niebo tutaj z nami, mówią, że to słońce uciekło, tak naprawdę to ziemia się obróciła, bo prawie 1000 kilometrów pędzimy, to jest prędkość obrotowa dla Polski i z tą prędkością ten kosmos zwiedzamy.
Radio 90: Trudno jest obserwować słońce. Jak to robić bezpiecznie?
Dawid Barteczko: Obserwacja słońca musi być bezpieczna, żadne okulary przeciwsłoneczne nam tego nie gwarantują. Do obserwacji trzeba się przygotować i mieć odpowiednie filtry.
Radio 90: Czy będą jeszcze zaćmienia słońca w tym roku?
Dawid Barteczko: Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne z terenów Polski nastąpi 25 października 2022 r. (dość głębokie zaćmienie widoczne w całym kraju około południa).
Radio 90: Na koniec dla tych, którzy przespali to na lekcjach: Jest słońce, jest ziemia a między nami jest księżyc.
Dawid Barteczko: Dokładnie tak, między nami a słońcem przetacza się księżyc. Na Śląsku mamy to zaćmienie w fazie około 10%, ale np. już w Szczecinie ta faza jest głębsza, około 17%. To nie jest regułą, bo każde zaćmienie jest inne, bo… wszystko się kręci!
Zaćmienie słońca to była jedna z atrakcji, drugą były błyski, to jest burzowy czwartek w regionie.
Zobacz naszą relację live:
Zobacz zdjęcia z obserwacji w Czernicy:
Czytaj także: