Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdrowy Dyżur: Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Rybniku

Facebook Twitter

Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w centrum handlowym w Rybniku. Specjaliści będą czekać w Focus Park na wszystkich, którzy chcieliby się przebadać czy zasięgnąć informacji dotyczących schorzeń układu moczowego w ten piątek (22.09).

fot. pixabay.com

Zdrowy dyżur: Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Rybniku

Gościem Radia 90 jest lekarz specjalista urolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 3 w Rybniku, Krzysztof Nowakowski. Czym jest urologia, jakie schorzenia diagnozuje i leczy?

Krzysztof Nowakowski: Urologa to dziedzina chirurgiczna. To specjalność medycyny, która zajmuje się chirurgicznym chorobami układu moczowego i płciowego męskiego. Fakt faktem mężczyźni stanowią większość naszych pacjentów, aczkolwiek jako, że urolog zajmuje się także kamicą chorobami nowotworowymi układu moczowego, naszymi pacjentkami są również kobiety, bo także ich dotyczy kamica układu moczowego schorzenie, które dotyczy 10 % populacji, nowotwory nerek, pęcherza moczowego. Natomiast faktycznie urologia najbardziej kojarzona jest z mężczyznami i ta profilaktyka faktycznie najbardziej powinna wybrzmieć w populacji męskiej. Choroby prostaty są najczęstszymi chorobami dotyczącymi mężczyzn.

Zdrowy dyżur: Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Rybniku

Krzysztof Nowakowski, urolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 3 w Rybniku

Krzysztof Nowakowski: Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem w grupie populacji męskiej. Nie da się dać jednoznacznych zaleceń, co ile mężczyzna powinien się zgłosić na badania profilaktyczne. To zależy od wieku chorego, od tego, czy ma jakieś obciążenia rodzinne, czy ojciec, dziadek chorowali na choroby prostaty, choroby nowotworowe. Upraszczając, po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz profilaktycznie urologa odwiedzić, który wyda zalecenia: czy kontrole powinny być częstsze, czy rzadsze. Wśród młodych mężczyzn warto pamiętać o takiej chorobie jak rak jądra. Jest to schorzenie również bardzo niebezpieczne, które dość łatwo wykryć. Każdy chłopak, mężczyzna po okresie dojrzewania powinien przy każdej toalecie raz dziennie, raz w tygodniu badać swoje ciało, zwracając uwagę na swoje jądra. Czy cokolwiek się w nich zmieniło. Jeśli coś go zaniepokoi, jesteśmy, czekamy. Zapraszamy do poradni, gabinetów, żeby zbadać, sprawdzić, czy wszystko jest „ok”.

Radio 90: Co powinno nas skłonić do wizyty u urologa? Z jakimi objawami spotyka się człowiek, który ma problemy już urologiczne?

Krzysztof Nowakowski: W urologii takim objawem alarmowym jest krwiomocz, czyli pojawienie się krwi w moczu. To jest zdecydowanie objaw, który u osób zdrowych nie występuje w ogóle. Może być oczywiście spowodowany jakimiś błahymi schorzeniami, ale niestety często jest to objaw choroby nowotworowej. Obecność krwi w moczu jest sygnałem alarmowym – konsultacja urologii. U panów objawy związane z chorobami prostaty to takie spowodowane zaburzeniem oddawania moczu, pogorszenie strumienia moczu, częstość, ból, kiedy po prostu oddaje nam się ten mocz wyraźnie gorzej niż kiedyś. To jest taki symptom, że warto sprawdzić, czy coś się dzieje.

 

Radio 90: Jak wygląda wizyta u urologa? Jakie badania wykonuje lekarz?

Krzysztof Nowakowski: Taka standardowa wizyta urologiczna zwykle nie wiąże się z jakimiś znaczącymi nieprzyjemnościami. Jak każde badanie lekarskie zaczynamy od wywiadu, czyli dowiadujemy się, co choremu dolega. Wykonujemy badanie fizykalne. U mężczyzn należy zbadać narządy płciowe, badamy gruczoł krokowy. Tutaj ta mała nieprzyjemność gruczoł krokowy bada się przez odbyt palcem. Ale myślę, że w XXI wieku, kiedy jest tak powszechny dostęp do informacji, nie powinno to być badanie, które jest w jakikolwiek sposób wstydliwe, tak bada urolog. I takim prostym, bardzo powszechnym badaniem dodatkowym, które jest dla nas w większości poradni dostępne, to badanie USG układu moczowego, pozwalające ocenić prawie wszystkie narządy układu moczowego. Jeśli tam są patologie, które są widoczne, to zapewne na takiej wizycie zostanie taka choroba wykryta. Potem oczywiście, jeśli jakiekolwiek mamy wskazania to wykonujemy badania bardziej specjalistyczne, może troszkę bardziej nieprzyjemne, ale wszystkim jesteśmy sobie w stanie poradzić, wytłumaczyć pacjentowi. Jeśli jest taka konieczność, to tę diagnostykę jesteśmy w stanie bardzo kompleksowo wykonać.

Radio 90: Czy choroby urologiczne są częste w naszych czasach?

Krzysztof Nowakowski: Niestety jest tak, że gros naszej działalności to jest uroonkologia tak naprawdę, czyli fragment onkologii zajmującej się chorobami nowotworowymi, układu moczowego i to, jak wiemy, niestety, z roku na rok jest częstość występowania ich coraz wyższa, wynikająca w dużej mierze z czynników pewnych środowiskowych, ale także z wykrywalności tych chorób, no bo musimy pamiętać, że technologia medyczna bardzo poszła do przodu, w związku z czym jesteśmy w stanie wykryć nowotwory, których kiedyś w ogóle nie wykrywaliśmy. I tutaj niestety rak prostaty, który jest bardzo istotny w populacji męskiej, rak pęcherza moczowego, który z kolei jest bardzo agresywnym nowotworem, jeśli go wcześniej nie zaczniemy leczyć, bywa bardzo niebezpieczny. No i rak nerki to są te główne schorzenia, których częstość niestety wzrasta.

Co robić, jak dbać o siebie, by nie trafić do urologa?

Krzysztof Nowakowski: Są pewne uniwersalne prawidła dotyczące całej medycyny tak naprawdę, czyli ten powszechnie uznawany zdrowy styl życia. To znaczy absolutnie – zakaz palenia papierosów to jest krok, który każdy dla siebie palący powinien zrobić, mimo że wydaje nam się, że dym papierosowy wdychamy przez układ oddechowy, ale te wszystkie substancje rakotwórcze wnikają do krwiobiegu i są wydalane właśnie z moczem przez nerki. Oddziałują także na nerki, pęcherz moczowy. Po prostu jest to trucizna. I cały ten pakiet takich zdrowych elementów stylu życia, to znaczy jak najwięcej ruchu, zdrowa dieta, badania profilaktyczne, badania profilaktyczne, jeszcze raz podkreślam okresowe. Panie – ginekolog, jak się coś dzieje. Panowie urolog korzystajcie państwo z tego, z takich akcji, których mam nadzieję, nie jesteśmy jedyni, którzy taką akcję organizują. Urologa jest tą dziedziną, może wydaje się, że troszkę niszową, ale chyba nie chcemy to zmienić. Chcemy pokazać tutaj mieszkańcom naszego regionu, że jest to dziedzina bardzo prężnie się rozwijająca, że zgłaszając się odpowiednio wcześnie, dbając o zdrowie, przyjmując duże ilości płynów, regularnie spożywając płyny, jesteśmy w stanie przynajmniej zminimalizować ryzyko powstania choroby. A jeśli już ta choroba powstanie, to w porozumieniu ze swoim lekarzem urologiem przez nią przebrnąć i wyjść obronną ręką.

Bardzo ważna jest profilaktyka urologiczna

– podkreśla Krzysztof Nowakowski.

Dlatego organizujemy Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Focus Park w Rybniku

– mówi lekarz.

Krzysztof Nowakowski:  Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców Rybnika i okolic na rybnicką edycję Europejskiego Tygodnia Urologii. Jest to taka inicjatywa organizowana co roku pod koniec września z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób z możliwości badania i konsultacji rozmowy z nami skorzystało. 22 września serdecznie zapraszamy w godzinach od 14 do 18 w Centrum Handlowym Fokus Park w Rybniku, odbędzie się rybnicka edycja Europejskiego Tygodnia Urologii, w trakcie której lekarze urolodzy, panie pielęgniarki, specjalistki pielęgniarstwa urologicznego, fizjoterapeuci z zakresu rehabilitacji chorób urologicznych, ginekologicznych mogli z Państwem się spotkać, rozwiać jakieś wątpliwości, abyśmy mogli wykonać przynajmniej u części osób przesiewowe badanie USG układu moczowego.

Zdrowy dyżur: Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Rybniku

Krzysztof Nowakowski: Spróbujemy Państwu przekazać jakąś wiedzę profilaktyczną, tak aby ta świadomość wśród mieszkańców naszego regionu wzrosła znacząco, tak żebyśmy mieli w sumie mniej pracy. Zapraszamy. Nie ma konieczności żadnych zapisów. Mogą się zgłosić zarówno panowie i panie w każdym wieku. W miarę możliwości wykonamy badania USG, porozmawiamy, udzielimy konsultacji, porad takich prozdrowotnych, profilaktycznych. Będą z nami również specjaliści fizjoterapii, którzy bardzo chętnie udzielą pewnych porad z zakresu nietrzymania moczu. Zapraszamy każdego, kto ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie swojego stanu zdrowia dotyczącego układu moczowego. Dodam ponadto, że w sobotę, czyli dzień później jest planowana taka w formie na luzie część tego Europejskiego Tygodnia Urologii, mianowicie na strzelnicy sportowej MKS LOK Rybniku. Dla osób, które zgłoszą się na nasze badania profilaktyczne, poddadzą się konsultacji badaniom, zostaną rozdane vouchery uprawniające do udziału w takim evencie, który nazwaliśmy Uro Gan. W godzinach od 11 do 15 w sobotę 23 września na tej strzelnicy będzie można sobie postrzelać z kilku rodzajów broni. No to w ramach takiej rozrywkowej części. Żeby nie było tak poważnie i smutnie tylko o chorobach, ale także, żeby zachęcić jak najwięcej osób do udziału w tej akcji.

Z Krzysztofem Nowakowskim rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne w Focus Park w Rybniku już w ten piątek (22.09) do 14.00 do 18.00. Uczestnicy otrzymają dodatkowo bezpłatny voucher uprawniający do wzięcia udziału w pikniku strzeleckim, który odbędzie się dzień później – 23 września na Strzelnicy Sportowej MKS-LOK Rybnik-Paruszowiec.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024