Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Co z rozpoczęciem nauki 1 września?

Facebook Twitter

1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji, dzieci i młodzież mogą uczyć się trzech w systemach: tradycyjnym, hybrydowym (gdzie część zajęć odbywałaby się online, a część w szkole) i zdalnym. Jak będzie to wyglądało w Żorach - mieście oznaczonym kolorem "żółtym"?

fot. pixabay.com

Jesteśmy już po rozmowach z dyrektorami szkół i przedszkoli

– mówi Radiu 90, naczelnik Wydziału Edukacji żorskiego magistratu, Bożena Dąbrowska:

Zaczynamy normalnie, na razie zajęcia będą stacjonarne, nie hybrydowe. Ustaliliśmy zasady, metody działań w poszczególnych placówkach. Zawsze były takie spotkania adaptacyjne, spotkania z rodzicami, będą one robione on-line. Jeżeli chodzi o początek roku szkolnego w szkołach, będzie to systematycznie, będą wyznaczone godziny, w których poszczególne klasy będą miały swoje rozpoczęcie roku szkolnego, także dzieci jeżeli chodzi o 1 września nie będą się na razie stykały, a potem ustaliliśmy zasady rozpoczynania lekcji, korzystania ze stołówki, z zajęć wf, świetlicy. Każda placówka ze względu na swoją specyfikę będzie miała troszeczkę inaczej.

W żorskich szkołach nie będzie dwuzmianowości

– dodaje Bożena Dąbrowska. Co w przypadku ewentualnego zakażenia koronawirusem w szkłach czy przedszkolach?

Przez dwa miesiące pracowały przedszkola, więc przeszliśmy przez wszystko. Jak rodzic był chory, jak dziecko było chore, jak nauczyciel był chory, jak pracownik kuchni był chory, jak dzieci były na kwarantannie, jak rodzice byli na kwarantannie. Jakby do każdej z tych sytuacji mamy ustalone co będziemy robić, ale oczywiście życie nas pewnie zaskoczy. Codziennie będzie inaczej. Mniej więcej dyrektorzy wiedzą co robić, gdzie dzwonić, jak działać, a tak po prostu będziemy działać jak w poprzednim roku. Systematycznie, codziennie będziemy podejmować nowe decyzje.

Także w Rybniku, oznaczonym czerwonym kolorem, zajęcia mają odbywać się w nowym roku w tradycyjnym systemie. „Żółte” Pawłowice zdecydowały się na model hybrydowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj