Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja GOPR. Turyści w dobrej formie trafili do schroniska

Facebook Twitter

Turystów, którzy zgubili drogę w rejonie Babiej Góry, ratownicy GOPR sprowadzili do schroniska. Akcja odbyła się w sobotę (18.11.) po zmroku. Turystom nic się nie stało, byli w dobrym stanie.

Warunki w Beskidach
fot. arc. FB/ Grupa Beskidzka GOPR

Tego dnia to już kolejna taka akcja ratunkowa w tej okolicy. Wcześniej, dwójka turystów zgubiła się na partii szczytowej, nie mogąc znaleźć drogi na przełęcz Brona. W trakcie tej akcji ratownicy napotkali również grupę innych turystów, którzy także błądzili. Wszyscy zostali bezpiecznie sprowadzeni do schroniska na Markowych Szczawinach.

Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są obecnie trudne, miejscami bardzo ślisko. GOPR informuje, że na Markowych Szczawinach leży około 20 cm śniegu, a wyżej jest go więcej. W niektórych miejscach, gdzie śnieg odkłada się przez wiatr, pokrywa może osiągnąć 50 cm.

Tymczasem zagrożenie lawinowe w Tatrach osiągnęło drugi stopień. Ten poziom alarmowy oznacza, że lawina może zostać wywołana przez duże obciążenie dodatkowe, szczególnie na stromych stokach. Na Kasprowym Wierchu obecnie znajduje się ponad 60 cm śniegu, a jego ilość wciąż rośnie. Wiatr utworzył duże zaspy na graniach i pod skalnymi ścianami, a temperatura na szczycie spadła poniżej 10 stopni mrozu.

Pogoda dodatkowo komplikuje sytuację – niski pułap chmur na partiach graniowych ogranicza widzialność, co może prowadzić do błądzenia. Dodatkowym utrudnieniem są gałęzie drzew pokryte śniegiem, które mogą spaść, a w piętrze kosodrzewiny obciążone gałęzie blokują przebieg szlaków. Przy obecnych warunkach, bezpieczeństwo w górach jest poważnie zagrożone.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj