Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Centrum Opiekuńczno-Mieszkalne w Rydułtowach za około dwa lata

Facebook Twitter

Gotowa jest już koncepcja, powstaje projekt budowlano-architektoniczny. W 2022 roku na terenie szpitala w Rydułtowach ma zacząć działać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To oferta dla dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym, które będą mogły korzystać w dziennej placówce pobytu z zajęć rehabilitacyjnych i opieki specjalistów.

fot. Facebook miasta Rydultowy

Zapowiada Krystyna Kuczera, członek zarządu powiatu wodzisławskiego:

Jednocześnie program ten ma na celu odciążenie faktycznych opiekunów, uczestników programu, dlatego, że będą przez 7-8 godzin w tym centrum. Założyliśmy, że w budynku po oddziale wewnętrznym zostanie utworzone centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych z naszego powiatu. Mamy na uwadze to, żeby szpital, który kiedyś tętnił życiem znowu nabrał takiego charakteru.

Co znajdzie się na terenie placówki?

Trzy sale terapii zajęciowej, sala rehabilitacji, kuchnia służąca jako pracownia gastronomiczna, pokój zabiegowy, salon oraz przestrzeń wspólna, jak również i łazienki. Powiat wodzisławski na ten czas realizuje program pokonajmy samotność, cieszmy się życiem. W ramach tego programu funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy w Radlinie. Program ten będzie kończyć się pod koniec 2021 roku. My zakładamy, że początkiem roku 2022 rozpocznie działalność Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rydułtowach

-dodaje Krystyna Kuczera.

Dla kogo Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rydułtowach?

W zajęciach w centrum będzie mogła uczestniczyć grupa 30 osób. Oczywiście przeprowadzony zostanie nowy nabór uczestników, ale niewykluczone, że część osób korzystających z pobytu w domu w Radlinie, przeniesie się do Rydułtów. Na początku nie będzie uruchamiana funkcja mieszkalna, na razie nie ma takich potrzeb wśród niepełnosprawnych mieszkańców powiatu i ich rodzin:

W ramach diagnozy i analizy okazało się, że zapotrzebowanie na ten czas dla osób, które chciałyby zamieszkać w tym domu. To tylko dwie osoby. Mamy dwa domy pomocy społecznej na terenie powiatu, mamy mieszkania chronione, z których też można korzystać. Jeśli zajdzie taka potrzeba utworzenia części całodobowej, nie jest to sprawa zamknięta. Może zostać przekształcony częściowo po jego uruchomieniu, ośrodek całodobowy.

Starostwo Powiatowe na przełomie sierpnia i września składać będzie wniosek o dofinansowanie na realizację tego projektu ze środków rządowych.

Czytaj Także:

Urząd Wojewódzki przemówił w sprawie wodzisławskiego sanepidu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2020