Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chmura pyłu nad Radlinem: Wodzisławskie starostwo jest zaniepokojone

Facebook Twitter

Wodzisławskie starostwo jest zaniepokojone sobotnim osunięciem się hałdy w Radlinie. "Chcemy dowiedzieć się co się stało, bo w tej sprawie mamy ograniczone możliwości" - mówi Wojciech Raczkowski rzecznik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Chmura pyłu nad regionem. Co się stało?, Chmura pyłu nad Radlinem
fot. słuchacz Radia 90

Chmura pyłu nad Radlinem

Umowę na dzierżawę hałdy, która osunęła się doprowadzając do ogromnego zapylenia w Radlinie podpisała w 2014 roku firma Barosz Gwimet. Od 2016 roku teren należy do Polskiej Grupy Górniczej, a prace rekultywacyjne prowadzi tam wodzisławska firma.

Wojciech Raczkowski: Jesteśmy bardzo mocno zaniepokojeni sytuacją, dlatego że to wydarzyło się na naszym terenie. Dotyczy to też mieszkańców naszego powiatu. Mimo, że nasze kompetencje w tym zakresie są bardzo ograniczone, dlatego że podstawą działalności firmy Barosz Gwimet na terenie hałdy w Radlinie jest decyzja Marszałka Województwa Śląskiego.

Chmura pyłu nad Radlinem

Wojciech Raczkowski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim podkreśla, że urzędnicy powiatowi są w stałym kontakcie z WIOŚ, oraz władzami Radlina.

Wojciech Raczkowski: Będziemy prowadzić postępowanie, które ma na celu odpowiedzieć na pytanie – co się stało, dlaczego się stało. W przypadku, kiedy zostanie ustalona ta przyczyna, będziemy chcieli, aby zostały sformułowane rozwiązania, które mają w przyszłości zapobiec takim sytuacjom i wówczas będziemy oczekiwali, aby właściciel terenu, czyli Polska Grupa Górnicza razem z jej podwykonawcami, Marszałek Województwa Śląskiego wcielili te rozwiązania w życie, dlatego że tego rodzaju sytuacje jak w sobotę, nie powinny mieć miejsca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj