Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z testami na COVID-19 dla rodzin zakażonych?

Facebook Twitter

Są kłopoty z uzyskaniem skierowania na test w kierunku COVID-19 dla bliskich zakażonego pacjenta. Piszą do nas w tej sprawie słuchacze. Jeśli ktoś z naszej rodziny zachoruje na koronawirusa, to osoby mieszkające z nim pod jednym dachem, nie będą miały wykonanych wymazów, jeśli nie będą wykazywały objawów zakażenia. O czym warto wiedzieć?

fot.fernandozhiminaicela/pixabay.com

Przypomnijmy, że zmieniło się rozporządzenie ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Lekarze rodzinni od września mogą zlecać testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jednak, by mogli to zrobić w ramach zdalnej porady u pacjenta, muszą wystąpić równocześnie cztery objawy: duszność, kaszel, temperatura powyżej 38 st. Celsjusza oraz utrata węchu lub smaku.

W przypadku pojedynczych objawów lekarz musi zbadać pacjenta osobiście i dopiero po tym zadecydować o wydaniu skierowania. I tu pojawia się problem. Wszystkie cztery objawy na raz występują u bardzo niewielu pacjentów. Ponadto skierowanie na testy członków rodziny osoby chorej jest problematyczne i niejasne. Nie można ich skierować na test w ramach teleporady, nie wszyscy trafiają bezpośrednio do lekarza pierwszego kontaktu.

Pamiętać warto, że resort zdrowia zdecydował iż:

lekarz rodzinny informuje pacjenta o pozytywnym wyniku testu oraz konieczności udania się do oddziału zakaźnego. Równocześnie lekarz zawiadamia o tym szpital.

Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy kontaktować się telefonicznie z najbliższą przychodnią.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022