Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Czyste powietrze to nie jest tylko kwestia marzeń. Co robi miasto?

Facebook Twitter

W programie Czas na Twoją Miejscowość pojawił się także temat walki o czyste powietrze w Rybniku. Co już zostało zrobione? Co jeszcze przed miastem i jego mieszkańcami? Liczby, dane i szczegółowe informacje ma dla nas Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Czy czyste powietrze to tylko marzenia?

Agnieszka Skupień: Możemy o tym marzyć, ale jesteśmy bardzo blisko realizacji naszych marzeń. Jeśli sięgniemy do 2010 roku, to zobaczymy, że mieliśmy 134 dni z zanieczyszczeniem pyłem PM10, a w zeszłym roku tych dni mieliśmy 67. Jesteśmy w połowie marzeń, które chcemy realizować. Mamy nadzieję, że kropla drąży skałę, tzn. jak wszyscy zabraliśmy się do roboty, to efekty muszą być. Sytuacja się poprawia, to pozwala mieć nadzieję, że to co robimy, ten wysiłek finansowy przede wszystkim, jaki podejmują mieszkańcy ma sens.

Ile pieców jest jeszcze do wymiany?

Agnieszka Skupień: takie wiadomości będziemy mieli myślę, że w sierpniu tego roku, bo przypominam, że każdy z nas musi złożyć wniosek do takiej centralnej rejestracji, która zarejestruje to czym ogrzewają Polacy, nie tylko  rybniczanie, ale wszyscy w kraju i to da nam ten obraz, także w Rybniku. Będziemy wiedzieć ile pieców zostało do wymiany, przypomnę, że w 2008 roku mieliśmy 14, 5 tysiąca domów jednorodzinnych, które musiały się zmierzyć z wymianą pieców. Dziś możemy wróżyć na podstawie złożonych wniosków ile tych pieców jeszcze zostało i na podstawie wniosków szacujemy, że jest to około 10 tysięcy. Wiemy, że mieszkańcy podejmują ten wysiłek i nie składają wniosków o dofinansowanie, więc ta liczba jest mniejsza.

 

Teraz jeszcze liczby, posłuchajcie co zrobiło miasto do tej pory. 12 budynków miejskich, jak szkoły i przedszkola, są wciąż opalane węglem:

Gdzie znaleźć pomoc?

Gdzie szukać wsparcia jeśli chodzi o finansowanie wymiany pieca? Posłuchajcie Agnieszki Skupień, rzeczniczki Urzędu Miasta w Rybniku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023