Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czterech raciborskich policjantów zatrzymanych w sprawie handlu narkotykami, w tym kokainą

Facebook Twitter

Prokuratura Krajowa rozbiła grupę przestępczą, w jej skład wchodzili policjanci i żołnierze. Jednego z nich, uczestnika misji w Afganistanie, zatrzymała na jednym z raciborskich osiedli Żandarmeria Wojskowa. To 49-letni Radosław B. jeden z organizatorów i liderów grupy.

Jak udało nam się dowiedzieć w sumie zatrzymano 12 osób, w tym 5 z Raciborza. Na liście zatrzymań prócz policjantów, także żołnierze z 6 batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach oraz osoby cywilne. Grupa działała na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego działała zorganizowana grupa przestępcza. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, handlu bronią, wymuszeń rozbójniczych, a także handlu narkotykami. Śląski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zabezpieczył znaczne ilości różnego rodzaju środków odurzających i substancji do produkcji narkotyków oraz amunicje i granaty dymne.

KOMUNIKAT PROKURATURY KRAJOWEJ

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzoruje i koordynuje działania prowadzone przez Żandarmerię Wojskową Oddział w Krakowie, Wydział w Bielsku Białej, Zarządu w Katowicach CBŚP i Wydział w Katowicach Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

W ich wyniku ustalono, iż na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego działała zorganizowana grupa przestępcza. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających m.in. na hurtowej dystrybucji narkotyków, w tym kokainy.

Działalność grupy

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na ustalenie częściowego składu osobowego grupy przestępczej, w tym osób odgrywających w niej wiodąca rolę, obszaru ich działalności oraz zakresu i rodzaju przestępczego procederu. Z poczynionych ustaleń wynika, iż członkowie tej grupy powiązani byli i ściśle współdziałali z funkcjonariuszami Policji oraz żołnierzami Sił Zbrojnych RP.

W toku prowadzonego śledztwa potwierdzono okoliczności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej policjantów, żołnierzy i osób cywilnych. Zajmowali się oni obrotem środkami narkotycznymi oraz popełnianiem przestępstw o charakterze rozbójniczym.

Zatrzymano 12 osób

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie w dniu 13 lipca 2016 roku dwunastu osób.

Wśród zatrzymanych jest pięciu członków zorganizowanej grupy, w tym jeden z jej liderów i organizatorów – 49-letni mieszkaniec Raciborza Radosław B. Zatrzymani zostali również funkcjonariusze Policji z KMP w Raciborzu, żołnierze z 6. batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach oraz osoby cywilne.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, poplecznictwa, handlu bronią bez zezwolenia, wymuszeń rozbójniczych, a także popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W wyniku czynności realizowanych pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zabezpieczono znaczne ilości różnego rodzaju środków odurzających i substancji do produkcji narkotyków oraz amunicje i granaty dymne.

KOMUNIKAT ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej wzięli udział w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej.

W dniu 13.07.2016 r. żołnierze Żandarmerii Wojskowej, realizując postanowienie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach Prokuratury Krajowej, zatrzymali 3 żołnierzy i 3 osoby cywilne. Zatrzymań dokonano na terenie województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i handlu narkotykami oraz przestępstw o charakterze rozbójniczym.

W trakcie zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców dwie osoby stawiały czynny opór dopuszczając się napaści na realizujących czynności żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z użyciem niebezpiecznych narzędzi – noża i miotacza gazu. W wyniku tego dwóch żołnierzy Żandarmerii Wojskowej odniosło niegroźne obrażenia. W związku z czynnym oporem stawianym przez zatrzymywanych konieczne było zastosowanie środków przymusu bezpośredniego.

W trakcie zrealizowanych przez Żandarmerię Wojskową przeszukań zabezpieczono znaczne ilości różnego rodzaju środków odurzających i substancji do produkcji narkotyków, a także znaczne ilości amunicji i środki pozoracji pola walki.

Zarówno osoby zatrzymane, jak i zabezpieczone mienie pochodzące z przestępstwa pozostają w dyspozycji Prokuratury.

Zatrzymania oraz pozostałe czynności procesowe w przedmiotowej sprawie były realizowane w ramach śledztwa prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach Prokuratury Krajowej na podstawie informacji zgromadzonych przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie w wyniku długotrwałej pracy operacyjnej. W realizacji czynności uczestniczyli żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024