Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy warto gasić światło? Prawdy i mity na temat prądu

Facebook Twitter

Wzrost cen za energię elektryczną to wyższe rachunki i mniej pieniędzy w naszych portfelach. W najbliższym czasie nie zapowiada się, aby miałoby się to zmienić. Warto w takich momentach przypomnieć sobie o oszczędzaniu i zmienić kilka codziennych nawyków. Jednym z nich jest gaszenie światła, ale czy jest to opłacalne, jeżeli nawet na chwilę opuszczamy pomieszczenie?

Fot. pixabay.com

Zapewne niejeden raz każdy z nas słyszał, że lepiej jest pozostawić na chwilę światło włączone, niż je gasić, ponieważ więcej energii pobierane jest przy włączaniu czy wyłączaniu. Czy jest to prawda?

Tak, to prawda, ale pobierają one więcej energii dosłownie przez kilka sekund. Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia i waha się czasem od 0,5 sekundy przy tradycyjnych żarówkach do ponad 20 sekund, ale tylko w przypadku zwykłych świetlówek. Każdy inny rodzaj oświetlenia, jaki mamy w domach i mieszkaniach, czyli tradycyjne żarówki, świetlówki kompaktowe, halogeny i ledy pobierają więcej energii od 0,5 do 2 sekund.

Czy opłaca się gaszenie światła, jeżeli nawet na chwilę opuszczamy pomieszczenie?

Tak, wychodząc nawet na krótką chwilę warto jest gasić światło. Spowoduje to większe oszczędności i zbuduje dobre, ekologiczne nawyki wśród domowników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj