Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dworzec kolejowy w Raciborzu zostanie zagospodarowany. Co tam powstanie?

Facebook Twitter

Dworzec kolejowy w Raciborzu - jego budowa - jest już na ukończeniu. Miasto podpisało umowę z PKP na mocy której część nowego dworca zostanie zaadaptowana na cele społeczne. Co tam więc powstanie?

Dworzec kolejowy w Raciborzu

Nowy dworzec kolejowy w Raciborzu niemal gotowy. Czas na jego zagospodarowanie. To już pewne: „Stacja młodych” i „Raciborski Urban Lab” powstaną w nowej, raciborskiej przestrzeni. Miasto ma do zagospodarowania 700 metrów kwadratowych w nowym budynku. O tym, że są takie propozycje pisaliśmy już na łamach portalu, wtedy kiedy trwały konsultacje z mieszkańcami, liderami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz biznesu oraz z młodzieżą. Stąd postanowienie o stworzeniu tych dwóch stref.

Pierwsza część, nazwana „Stacją Młodych” zostanie przeznaczona dla młodzieży, stanowiąc przestrzeń społeczno-kulturalną, która ma na celu stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi młodych ludzi. Stacja Młodych będzie miejscem, gdzie młodzież będzie miała możliwość rozwijania swoich umiejętności, ucząc się partycypacji społecznej, zdobywając biznesowe know-how, budując motywację i nawiązując międzynarodowe relacje. To miejsce pomoże młodym zrozumieć, że mają rówieśników z podobnymi problemami i potrzebami. Będzie można tam spędzić czas pracując lub odpoczywając w oczekiwaniu na zajęcia szkolne, pociąg czy autobus.

Druga część to „Raciborski Urban Lab”, którego głównym celem będzie promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Przestrzeń będzie stworzona jako miejsce, gdzie samorząd, biznes, mieszkańcy i organizacje społeczne mogą się spotykać. Ponadto, służyć będzie jako przestrzeń do wspólnej pracy (co-working), oraz spotkań organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, które chcą realizować różne inicjatywy na rzecz rozwoju miasta.

O nowych możliwościach, jakie ma stworzyć przestrzeń dworca kolejowego w Raciborzu mówił na naszej antenie Dawid Wacławczyk, zastępca prezydenta miasta. Aby jak najlepiej przygotować się do wdrożenia planów w życie: Elżbieta Franiczek z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz oraz Magdalena Wieder z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej uczestniczyły w „Europe Goes Local & Democracy Reloading workshops” w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Tam zdobyły cenne doświadczenie i wiedzę w obszarach polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą oraz partycypacji młodzieży w życiu publicznym. A nowy budynek dworca ma być gotowy wiosną 2024 roku.

FB Dariusz Polowy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024