Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś Dzień Rodzeństwa! Obalamy stereotypy na temat relacji z bratem czy siostrą

Facebook Twitter

To jest ten czas, żeby powiedzieć coś miłego swojemu bratu, swojej siostrze. Dziś (10.04.) Dzień Rodzeństwa. To bardzo ważne osoby w naszym życiu, lecz nie zawsze o tym pamiętamy. No i te stereotypy... czy warto się nimi kierować?

fot. pixabay.com
Jakość relacji z rodzeństwem zależy od wielu czynników – różnicy wieku, płci, ilości rodzeństwa, charakterów, warunków mieszkaniowych. Stereotypowe kontakty z bratem czy siostrą to ciągłe kłótnie, rywalizacja i przepychanki. Jednak wcale nie musi tak być, a rodzeństwo daje nam więcej dobrego, niż nam się wydaje. Jednak w naszej mentalności funkcjonuje wiele mitów dotyczących posiadania rodzeństwa. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Im więcej rodzeństwa, tym mniej uwagi rodziców

To jest pierwsza myśl, kiedy myślimy o wielodzietnej rodzinie. No bo jak przy trzech braciach i dwóch siostrach rodzice mają znaleźć czas jeszcze dla mnie? Jednak tutaj sytuacja nie jest tak oczywista. Często w rodzinach, gdzie jest więcej dzieci łatwiej jest spędzać wspólnie czas, rozmawiać, rozwiązywać problemy. Poświęcanie czasu przez rodziców nie jest uzależnione od ilości dzieci. Prawdopodobne jest, że rodzicom kilkorga dzieci uda się zbudować tak samo mocną więź z każdym dzieckiem, jak rodzicom jedynaka.

Rodzeństwo się bije, dokucza sobie

Ten stereotyp może być wytłumaczony przez powiedzenie „kto się czubi, ten się lubi”, bo zazwyczaj to właśnie jest powód przepychanek u rodzeństwa. Jeżeli jest to niewinne zaczepianie, to faktycznie nie jest problemem, natomiast istotne jest zauważenie przekraczania granic. Żadne rodzeństwo nie powinno robić sobie wzajemnie krzywdy, a przyzwoleniem na to nie może być twierdzenie, że „przecież każde rodzeństwo się bije”.

Starsi opiekują się młodszymi

Tak było kiedyś. W większych rodzinach, gdzie najstarsze dzieci były prawie dorosłe, opiekowały się tymi maleńkimi. Jeżeli dziecko to lubi, nie ma w tym nic złego. Często starsze dziewczynki traktują opiekę nad dziećmi, jako rozrywkę. Jednak takie przeniesienie obowiązków rodziców na dzieci musi odbywać się w zgodzie obu stron. Nie może być naturalnym zostawienie młodszego rodzeństwa pod opieką nastolatków, którzy przecież mają swoje zainteresowania, potrzeby, pomysły na spędzanie czasu.

Młodsze rodzeństwo tylko przeszkadza

Tak czasem jest, ale nie zawsze. Często młodsze rodzeństwo może wiele nauczyć tego starszego. Samo posiadanie młodszej siostry lub brata, uczy dyscypliny i współpracy. Kiedy dziecko jest bardzo małe, faktycznie zazwyczaj niszczy piękne budowle z klocków tego starszego, ale jeżeli starsze będzie wyrozumiałe, może szybko zyskać towarzysza do wspólnych zabaw.

Większa różnica wieku to słabsza relacja

Różnica wieku na pewno zmienia relację, ale każda z nich może być tak samo wartościowa. Kontakt osób z 14-letnią różnicą wieku będzie zupełnie inny niż rodzeństwa urodzonego rok po roku, ale nie jest jednoznaczne, która relacja będzie silniejsza.

Starszy – mądrzejszy

No i starszych trzeba słuchać. Nie jest tak. Starszeństwo bywa często wykorzystywane do osiągnięcia własnych celów. Zazwyczaj bycie starszym wiąże się z większą odpowiedzialnością, ale to nie znaczy, że ten kto jest młodszy, nie może wyrażać swojego zdania ani o niczym decydować.

Jedynacy są rozpieszczeni

Stereotypy dotyczą rodzeństwa, ale też jego braku. Mówi się, że jedynacy są rozpieszczeni. Tak też może być, ale nie jest tak zawsze. Wiele zależy od wychowania oraz zasad, którymi kierują się rodzice. Stereotypowe podejście może być krzywdzące dla jedynaków, którzy mają przyklejoną „łatkę”.

Jak posiadanie rodzeństwa wpływa na nasze życie? Co nam daje?

  • Umiejętność dochodzenia do kompromisów, rozwiązywania problemów
  • Asertywność, lepsza socjalizacja, szacunek dla innych osób, empatia
  • Lepsza kontrola emocji, gniewu, rozwój inteligencji emocjonalnej
  • Dążenie do osiągania założonych celów, nauka zdrowej rywalizacji
  • Umiejętność dzielenia się z innymi, oczekiwanie na swoją kolej
  • Odporność na stres

A Wy jakie relacje macie ze swoim rodzeństwem? Wierzycie w stereotypy czy je obalacie?

Dajcie znać TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj