Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Infolinia dla bezdomnych już działa. Dzwoń pod numer 987, jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy

Facebook Twitter

Infolinia dla bezdomnych uruchomiona przez śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach już przyjmuje pierwsze zgłoszenia.

bezdomni
Fot. rybnik.policja.gov.pl

Za oknami robi się coraz chłodniej, zima powoli nadciąga. To trudny czas dla tych, którzy nie mają dachu nad głową, czyli bezdomnych. Nie zawsze korzystają oni z przygotowanych dla nich miejsc w schroniskach czy noclegowni, często wybierają nocowanie pod chmurką lub w innych miejscach na przykład w pustostanach. To bardzo niebezpieczne a gdy chwyta siarczysty mróz czasem kończy się tragicznie. Dlatego co roku w okresie jesienno-zimowym w naszym województwie uruchamiany jest specjalny numer telefonu. Mówi rzecznik wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska:

Alina Kucharzewska: 987 – to numer specjalnej infolinii dla bezdomnych, którą co roku uruchamia śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Nasi dyżurni non stop funkcjonują i obsługują tą infolinię, która – zaznaczam – jest bezpłatna, więc każdy, kto widzi, że dana osoba może potrzebować pomocy, warto by było, żeby wykręciła numer 987. Być może uratuje w ten sposób komuś zdrowie lub życie.

Infolinia dla bezdomnych – widzisz kogoś w potrzebie? Wybierz numer 987

Dane z poprzednich lat pokazują, że taka infolinia jest bardzo potrzebna – dodaje Alina Kucharzewska:

Alina Kucharzewska: W ostatnim sezonie zimowym 377 interwencji odebrali dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego właśnie pod tą infolinią.  Kto najczęściej wybierał ten numer? Kontaktują się z nami zarówno osoby bezdomne, które potrzebują informacji na temat najbliższego schroniska czy noclegowni. Ale telefonują również zaniepokojeni mieszkańcy, którzy widzą, że w mroźne, zimowe noce bezdomni koczują w klatkach schodowych, na ławkach w parkach czy na terenie ogródków działkowych.

987 – Warto zapamiętać ten numer i reagować gdy widzimy bezdomnych, którzy w mroźne dni czy noce potrzebują pomocy. Dodajmy, że od pierwszego listopada, czyli od dnia gdy uruchomiono infolinię dla bezdomnych w naszym województwie, skorzystało z niej blisko 50 osób.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj