Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest nowy Indeks Zdrowych Miast. Jak wypadły nasze miasta?

Facebook Twitter

Indeks Zdrowych Miast, to ranking na którym pracowali eksperci trzech organizacji, analizując dane dotyczące jakości życia.

Indeks zdrowych miast
fot. pixabay.com

Rybnik kilka oczek do góry, Żory i Jastrzębie odnotowały spadek. Jest nowy Indeks Zdrowych Miast, ranking na którym pracowali eksperci trzech organizacji, analizując dane dotyczące jakości życia w 66 miastach Polski, mających status miast na prawach powiatu. To już jego druga edycja. Możemy więc porównać wyniki. Rybnik z 27. wskoczył na 24 miejsce, Żory spadły z 35 na 41 pozycję, Jastrzębie teraz jest 57-me, było 49-te. Sprawdzano dostęp do lekarzy, realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza.

W ramach indeksu opublikowano też wyniki w 8. kategoriach, takich jak: zdrowie, edukacja, usługi komunalne i społeczne, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, czy przestrzeń. I tu miasta z naszego regionu mieściły się w konkretnych obszarach w pierwszych dziesiątkach. Rybnik w kategorii Zdrowie znalazł się na 7.miejscu, to lepsza nota niż przed rokiem.

Tu przeanalizowano zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta mają wpływ, to także realizowane programy polityki zdrowotnej. Żory weszły do ścisłej czołówki w kategorii Ludność i pokolenia, plasując się na 2-giej pozycji. Badano skutki procesów demograficznych. W kategorii usługi komunalne i społeczne pierwszą 10-tkę zamyka Jastrzębie. Poddane analizie zostały w szczególności usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2024