Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koper: Ulica św. Józefa w Rybniku jest drogą publiczną. Na tej podstawie ludzie dostali pozwolenia na budowę domów

Facebook Twitter

Ulica św. Józefa w Rybniku to wciąż oś niezgody na linii mieszkańcy-włodarze Rybnika. Niekorzystne dla miasta wyroki sądu to kuriozum. To my mamy rację - mówił w Radiu 90 zastępca prezydenta Rybnika Janusz Koper.

Odniósł się tym samym do kwestii związanych z ulicą św. Józefa w Rybniku. Chodzi o spór jaki toczy się od kilku lat z mieszkańcami o 300 metrowy odcinek tej drogi. Miasto chce tam za pomocą tzw. specustawy drogowej poszerzyć drogę z 3 do 12 metrów. Tymczasem mieszkańcy twierdzą – opierając się na korzystnych dla siebie wyrokach sądów – że to ich teren, droga jest samowolą budowlaną, a to co robi miasto to nieszanowanie prawa:

Janusz Koper: Pytanie: kto tu nie szanuje prawa? Prezydent szanuje prawo i właśnie chce to prawo usankcjonować, mieszkańcy, którzy sądzą inaczej są w błędzie. Gdyby było inaczej, to tych domów by tam nie było, żeby wybudować dom trzeba mieć dostęp do drogi publicznej, w związku z powyższym my, jako miasto, cały czas twierdzimy i podtrzymujemy  czy pokazujemy uchwałę z lat 80-tych jeszcze, która określała, że jest to droga publiczna. Dzięki temu ci mieszkańcy dostali pozwolenia na budowę, się pobudowali. Teraz kwestionując to, mogą doprowadzić do sytuacji, że ta droga publiczna zostanie zlikwidowana – my przecież możemy ten asfalt ściągnąć – tylko w tym momencie oni nie będą mieli dojazdu. Nie wiem, może nawet będą musieli rozbierać swoje domy.

Droga Pszczyna-Racibórz ma być gotowa pod koniec przyszłego roku

Mieszkańcy Orzepowic mówią wprost: to hucpa! Zemsta!

W sprawie głos zabrała Rada Dzielnicy Orzepowice, która prosi prezydenta o ponowne przemyślanie decyzji. Mieszkańcy skierowali też pismo do wojewody. Mimo niekorzystnych wyroków Sądu Rejonowego i Okręgowego, Miasto Rybnik stoi dalej na swoim stanowisku:

Radio 90: Wyroki sądu są niekorzystne dla miasta…

Janusz Koper: Są niekorzystne dla miasta i to jest pewnego rodzaju kuriozum, bo sądy oczywiście nie uchyliły rozstrzygnięć prawnych, które określają czy jest to droga publiczna czy nie. W postępowaniu cywilnym podjęły takie decyzje jako niezawisłe sądy. Nie rozumiemy tego, bo mamy problem.

Radio 90: Budowa drogi w myśl specustawy to zemsta za to, że przegrało miasto w sądzie…

Janusz Koper: Trudo mi to komentować, ale oczywiście nie jest to prawdą

W listopadzie ostateczną decyzję w sprawie ma podjąć wojewoda śląski.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024