Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kowalik: ”Wszystkie łóżka covidowe w szpitalu mamy zajęte”

Facebook Twitter

Wszystkie łóżka covidowe w szpitalu mamy zajęte, jeżeli zwalnia się miejsce, po godzinie trafia na nie kolejny pacjent - mówi Krzysztof Kowalik dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach poranny gość Radia 90.

Decyzją wojewody śląskiego od 17 marca w placówce działa oddział covidowy. Jest tam 25 łóżek ze wsparciem tlenowym z czego 3 to łóżka respiratorowe:

Krzysztof Kowalik: Tak naprawdę od kilkunastu dni wszystkie te łóżka są zajęte, jeżeli tylko któreś z tych łóżek się zwalnia, natychmiast jest zajmowane przez kolejnego pacjenta, który ma dodatni wynik na koronawirusa.

Radio 90: Kto trafia najczęściej na te łóżka?

Krzysztof Kowalik: To są bardzo różni pacjenci, sporo jest pacjentów obciążonych, którzy mają choroby współistniejące, ale w ostatnich dniach obserwujemy również, że jest to sporo pacjentów młodszych niż do tej pory, którzy takich chorób współistniejących nie mają, a mimo to łapią koronawirusa, chorują i docierają do oddziałów szpitalnych, bo mają problemy z oddychaniem.

Wodzisławska placówka ograniczyła do niezbędnego minimum zabiegi planowe.

Krzysztof Kowalik: O jego przeprowadzeniu decyduje lekarz kierujący oddziałem i lekarz który prowadzi pacjenta

-mówi dyrektor:

Krzysztof Kowalik: W sytuacjach gdzie obaj uznają, że odsunięcie w dalszym ciągu w czasie tego zabiegu mogłoby drastycznie pogorszyć stan zdrowia pacjenta, czy wpłynąć na ogólny jego stan zdrowotny, to wówczas mają taką możliwość żeby taki zabieg przeprowadzić, natomiast są to sytuacje jednostkowe.

Radio 90: Nasi słuchacze skarżą się na to, że przesuwane są zabiegi.

Krzysztof Kowalik: Zdaję sobie sprawę i to zawsze są decyzje, które rodzą dwie skrajne konsekwencje. Z jednej strony chcemy mieć tych pacjentów, a przede wszystkim chcemy mieć personel lekarski, który zabezpiecza pacjentów, których życie jest zagrożone i bardzo często walczą o życie i ktoś musi się nimi zajmować i opiekować. Z drugiej strony są pacjenci, którzy chorują na różne inne choroby i chcieliby mieć te świadczenia udzielane.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Krzysztofem Kowalikiem, dyrektorem szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj