Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krew jest zawsze potrzebna! Jak wygląda jej oddawanie w czasach pandemii?

Facebook Twitter

14 czerwca to Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa. Jak wygląda oddawanie krwi w czasach pandemii, czy nadal są chętni? Sprawdzał to Arkadiusz Żabka, który odwiedził rybnicki oddział terenowy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Mówi zastępca kierownika:

Danuta Chudziak: Nasi dawcy są bardzo świadomi i bardzo chętnie oddają krew, nie mamy z tym problemu. Tu jest takie środowisko, że dawcy systematycznie oddają, są to dawcy sprawdzani i nigdy nas nie zawiedli, zawsze bardzo sumiennie oddają, nie mamy z tym problemu. Na pewno sam koronawirus mógł troszeczkę początkowo zwiększyć taki strach przed oddawaniem, potem jak już dawcy się zorientowali, że tu są wszelkie restrykcje przestrzegane i są sprawdzani dawcy na wstępie, to nas nie zawiedli.

Radio 90: Te procedury które dzisiaj mamy, utrudniają dostęp?

Danuta Chudziak: Nie, w żadnym wypadku. Te procedury uważam, że są takie które tylko zabezpieczają przed ewentualnymi niepożądanymi zjawiskami, że ktoś to by był na kwaratnannie czy byłby chory i przyszedł tutaj i chciał oddać krew, to w tym momencie procedury zabiegają przed tym.

Radio 90: Zbliżają się wakacje, to jest okres kiedy zwykle krwi brakowało. Mamy też pandemię, oczywiście ona teraz jest w takim dołku, więc czy tej krwi naprawdę potrzeba?

Danuta Chudziak: Krwi potrzeba zawsze, nie da się jej wyprodukować, to jest lek, krew jest zawsze potrzebna -o to apelujemy, to się chyba nigdy nie zmieni.

Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa

Co skłania do oddania krwi? To chęć pomocy innym, ale są i inne korzyści mówią honorowi dawcy:

Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa

Krew mogą oddawać wszyscy pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Wystarczy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, oraz pesel.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj