Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera o propozycji radnych w sprawie smrodu w dzielnicach Rybnika

Facebook Twitter

'Kibicuję, by ustawa odorowa weszła jak najszybciej w życie' - tak prezydent Rybnika, Piotr Kuczera skomentował powracający temat walki ze smrodem w dzielnicach Kłokocin i Boguszowice. Jak wiecie z Radia 90 radni Prawa i Sprawiedliwości chcą wystosować do Ministra Środowiska apel o wpisanie w nowe rozporządzenie obowiązku magazynowania odpadów zielonych w zamkniętych halach.

Dzisiaj mając takie a nie inne możliwości uchwałodawcze, ja mogę tylko dopingować rząd, żeby jak najszybciej wprowadził te obostrzenia, co więcej, ja myślę, że strona samorządowa będzie tylko kibicować takiemu prawu. Dzisiaj mamy pewną pustkę, którą trzeba przede wszystkim wypełnić takim prawem, które będzie do wyegzekwowania i będzie skuteczne. Tego życzę ustawodawcom. Apelować oczywiście, że możemy, ja liczę, że do września to prawo zostanie uchwalone przez Sejm, Senat Rzeczpospolitej Polskiej i podpisane przez prezydenta, wtedy nie trzeba będzie robić apeli na poziomie gminy, bo tak naprawdę problem leży w rękach ustawodawców.

Czy samorząd może pomóc prywatnemu przedsiębiorcy w zdobyciu pieniędzy na budowę magazynu?

Zakładam, że jeśli ustawodawca wymyśla prawo, to na pewno zrobi też wszystko, aby z poziomu państwowego, poprzez instytucje państwowe wspomóc inwestora. Jestem przeciwnikiem przekazywania, spychania na gminy obowiązków, które powinny zależeć od państwa (…). Najprościej powiedzieć, żeby to załatwiła gmina, ale nie o to chodzi.

W maju i w czerwcu oczyszczalnia ścieków i kompostownia w Rybniku były kontrolowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Firma Best-Eko przedstawiła plan rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych. Jeszcze w tym roku kupione mają zostać hale tunelowe, a w 2021 roku ma nastąpić przykrycie otwartych komór fermentacyjnych, co zmniejszy emisję odorów.

Czytaj także:

Apel radnych PiS w sprawie śmierdzącego problemu Boguszowic i Kłokocina

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022