Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Linia kolejowa 190 powraca! Szlak między Skoczowem a Bielskiem – Białą zostanie zrewitalizowany

Facebook Twitter

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego odzyskają połączenie kolejowe z Bielsko-Białą. Podpisana została umowa na rewitalizację linii kolejowej nr 190.

linia kolejowa 190
fot. mat. prasowe PKP

Linia kolejowa 190 – umowa podpisana

Dzięki odbudowie linii kolejowej mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie z Cieszynem i Wisłą. I w drugą stronę, będzie można bez problemu dojechać do Krakowa. Będzie to duże ułatwienie także dla studentów czy turystów. Czas podróży między Bielskiem a Skoczowem wyniesie ok. 36 minut, z Bielska do Cieszyna dojazd zajmie niecałą godzinę. W ramach projektu o szacowanej wartości 350 mln zł netto przebudowany będzie odcinek linii kolejowej o długości 22 km. Odnowienie linii kolejowej umożliwi kursowanie pociągów z prędkością do 80 km/h. To jeden z projektów w ramach programu Kolej+, jego realizacja zapowiadana jest do 2029 roku.

Podpisano umowę. Linia kolejowa 190 ma zostać zrewitalizowana fot. mat. prasowe PKP

Województwo śląskie to jeden z największych beneficjentów Programu Kolej Plus. Podpisanie umowy z wnioskodawcą – miastem Bielskiem-Białą na rewitalizację linii kolejowej nr 190 to bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i turystów, którzy zyskają dzięki temu komfort podróży z i do Cieszyna, Wisły i Skoczowa. Powstaną również nowe przystanki w Bielsku-Białej. Konsekwentnie modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bardziej przystępną i atrakcyjną dla wszystkich pasażerów

– mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

fot. mat. prasowe PKP

Przywrócenie kolejowych połączeń z Bielska-Białej do Skoczowa to kolejna inwestycja, którą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą realizowały z programu Kolej Plus. Dzięki rządowemu programowi w wielu województwach zwiększy się sieć kolejowych połączeń i poprawią warunki życia mieszkańców. Ekologiczna kolej stanie się bardziej atrakcyjnym środkiem transportu towarów

– mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

fot. mat. prasowe PKP

Mieszkańcy południowej części woj. śląskiego zyskają dostęp do kolei dzięki budowie nowych lub przebudowie stacji i przystanków: Bielsko-Biała Zachód, Bielsko-Biała Listopadowa, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Aleksandrowice, Bielsko-Biała Os. Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Wapienica, Jaworze Jasienica, Jasienica k. Bielska, Grodziec Śląski, Pogórze, Skoczów Bajerki II. Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Osiem projektów z województwa śląskiego w programie Kolej Plus

Dziś (28.09.) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały ostatnią, ósmą umowę z wnioskodawcą Programu Kolej +, dotyczącą realizacji projektów na terenie woj. śląskiego. Zadanie „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków)” zostało zakwalifikowane na listę podstawową w programie Kolej +. Inwestycja znajdująca się wcześniej na liście rezerwowej, w ramach dostępnych środków programu, została przeniesiona na listę podstawową Kolei +.

fot. mat. prasowe PKP

W województwie śląskim jest osiem projektów o szacowanej wartości ponad 2 mld zł a program Kolej+ zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023