Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Literacka Nagroda Juliusz – 5 biografii w finale

Facebook Twitter

Ponad 40 książek zgłoszono w tym roku na konkurs Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz". Znamy już finalistów.

literacka
W 2022 roku Artur Domosławski został laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. fot. FB/rybnikeu

Literacka nagroda zostanie przyznana jesienią

Przypomnijmy, konkurs jest organizowany przez Urząd Miasta w Rybniku od 7 lat. Nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Wydarzenie ma upamiętnić postać jego wyjątkowego patrona – Juliusza Rogera, fundatora rybnickiego szpitala, lekarza, entomologa, człowieka zasłużonego dla miasta.

Kapituła nagrody wybrała już 5 pozycji, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca

– mówi rzecznik rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień.

Agnieszka Skupień: Kapituła wybrała Karolinę Dziemirę Zarzycką za książkę „Samotnica. Dwa życia Marii Bianki”, Wojciecha Orlińskiego za książkę „Kopernik rewolucje”, Krzysztofa Siwczyka za biografię „Sygnał w zenicie”, Rusłan Szoszyn „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska”, Krzysztof Umiński – „Trzy tłumaczki”.

…to pozycje, które są już dostępne na rynku

– dodaje Agnieszka Skupień.

Agnieszka Skupień rzecznik prasowa UM Rybnik

Agnieszka Skupień: To są te pozycje, które zostały wybrane do ścisłego finału, one już zwracają uwagę czytelników. Można je znaleźć w rybnickiej bibliotece. Jeśli ktoś nie miał w rękach, jeszcze nie kupił, nie czytał. Zachęcamy do tego, by odwiedzić Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rybniku. Tam znajdziecie te pozycje i na pewno możecie je przeczytać, zanim zostanie przyznana ta finałowa nagroda i sami możecie sobie wyrobić recenzję, która pozycja byłaby dla państwa najciekawsza.

Zwycięzcę wybierze kapituła pod przewodnictwem Jana Kadłubka. Rozstrzygnięcie konkursu w październiku w trakcie Rybnickich Dni Literatury. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali, którą uświetni występ Katarzyny Groniec.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj