Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne spotkanie w sprawie przebiegu linii 400 kV z Godowa do Pawłowic

Facebook Twitter

Czy można już mówić o osiągnięciu kompromisu w sprawie przebiegu linii wysokiego napięcia z Godowa do Pawłowic? Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały rekomendację, jak inwestycja ma zostać poprowadzona.

fot. jastrzebie.pl

To efekt rozmów toczących się od dłuższego już czasu pomiędzy spółką, mieszkańcami sołectw Moszczenica i Ruptawa, urzędnikami i przedsiębiorcami, którzy mają dużo wątpliwości związanych z bezpieczeństwem dla swojego zdrowia oraz dla środowiska. Co ustalono?

Poprowadzone mają zostać dwie linie o mocy 400 kV we wspólnym korytarzu z wykorzystaniem pasa terenu zarezerwowanego na ten cel w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmin Godów i Jastrzębie-Zdrój, a w gminie Pawłowice w sąsiedztwie miejscowości Pielgrzymowice.

PSE podkreśla, że spośród rozpatrywanych koncepcji, to rozwiązanie najlepiej spełnia oczekiwania mieszkańców, ale też wpasowuje się w wymogi urbanistyczne i planistyczne. Wyburzonych ma zostać 9 budynków. Koncepcja przebiegu linii zaproponowana przez Stowarzyszenie Ochrony Terenów Sołectwa Ruptawa-Cisówka wzdłuż jednego z wariantów przebiegu planowanej linii kolejowej nr 170 relacji Katowice-Ostrawa, tj. północną częścią Jastrzębia, w sąsiedztwie gminy Mszana wiązałaby się ze znacznie większą liczbą wyburzeń domów – w zależności od wariantu: 27 lub 34.

Inwestor podkreśla, że budowa linii jest ważna, bo pozwoli zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla naszego regionu, inwestycja została ujęta w Planie Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2020-2030.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023