Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ludzie protestują – CPK odpowiada. Gorąco w Mikołowie. Zobaczcie film! [WIDEO]

Facebook Twitter

To był głośny protest! Około 1000 osób wzięło wczoraj (31.03.) udział w manifestacji przeciwko CPK. Przyjechali, by zamanifestować swój sprzeciw wobec tej inwestycji. Mieszkańcy regionu boją się o swoją przyszłość.

protest

Głośny protest w Mikołowie. Nie chcą CPK

Kolej dużych prędkości Katowice-Ostrawa przejdzie przez nasz region. 550 domów musi być wyburzonych, zagrożone są również tereny cenne przyrodniczo, jak np. Pojezierze Palowickie. Tymczasem jest odpowiedź od spółki CPK.

protest

Tymczasem pojawiła się odpowiedź spółki CPK na protest w Mikołowie:

Z uwagą obserwowaliśmy protest, jaki 31 marca miał miejsce w Mikołowie. Dwa najczęściej podnoszone tam zarzuty, były jednak w naszej opinii nieuzasadnione – chodzi o opinie, że: przedstawiciele spółki realizują inwestycję bez konsultacji z mieszkańcami, a niebawem ruszy proces wywłaszczeń, który będzie bardzo niekorzystny dla właścicieli nieruchomości.

Przygotowując wariant inwestorski dla odcinka Katowice-Ostrawa, dla spółki priorytetem było uwzględnienie uwag mieszkańców. Od lutego 2020 r. przedstawiciele CPK zorganizowali niemal 100 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami. Odbyły się one na terenie 15 gmin, przez które przebiegały warianty linii kolejowych: Katowice, Mikołów, Tychy, Łaziska Górne, Wyry, Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, Orzesze, Żory, Świerklany, Mszana, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Gorzyce, Godów. W sumie zebranych zostało ponad 7 tys. uwag i opinii.

Wybranie ostatecznie wariantu W72 było odpowiedzią na apele mieszkańców. Projekt ten zakładał bowiem najmniej wyburzeń i miał najmniejszy wpływ na środowisko naturalne spośród wszystkich badanych.

Spółka CPK ogłosiła już również, że na przełomie 2024 i 2025 r. (po uzyskaniu decyzji środowiskowej i po przyjęciu planu rezerwacji) uruchomi możliwość dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że mieszkańcy obszaru inwestycji Katowice-Ostrawa nie będą od razu wywłaszczani na podstawie standardowej procedury (to może mieć miejsce najwcześniej za kilka lat), którą latami stosowano w Polsce przy podobnych inwestycjach, ale otrzymają możliwość skorzystania z bardzo atrakcyjnej oferty.

źródło: www.cpk.pl

Po pierwsze cena nieruchomości (dotyczy nieruchomości zabudowanych) będzie mogła być ustalona jako równowartość wartości odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia. To znaczy, że za przykładowy 100-metrowy dom z lat 50. właściciel/użytkownik wieczysty dostanie tyle, co za nowy dom o tej samej wielkości. To bardzo korzystne warunki szczególnie dla osób posiadających starsze nieruchomości.

Druga opcja to sprzedaż nieruchomości z uwzględnieniem bonusów, czyli powiększenie wartości rynkowej określonej w wycenie: do 120 proc. w przypadku ziemi i 140 proc. dla budynków i nasadzeń. Innymi słowy, za dom o wartości rynkowej 1 mln zł spółka zapłaci właścicielowi 1,4 mln zł. To rozwiązanie zostało z kolei przygotowane z myślą o właścicielach nowszych domów.

Rozumiemy emocje mieszkańców, dla których zmiana miejsca zamieszkania często jest niekomfortowa. Z przykrością obserwujemy postawę części polityków, którzy wprowadzają lokalną społeczność w błąd. Nauczeni doświadczeniem wiemy jednak, że korzystne oferty zostaną dostrzeżone, a dzięki współpracy z mieszkańcami, osiągniemy najlepsze możliwe rozwiązania.

Dokładnie tak wyglądał bowiem proces dobrowolnych sprzedaży nieruchomości na obszarze przyszłego Portu Lotniczego CPK pod Warszawą. Jak wynika z badań, mieszkańcy tych terenów w porównaniu z poprzednimi latami zaczęli bardziej polegać na informacjach przekazywanych przez spółkę CPK – z listów, ulotek czy biuletynów (58% – wzrost o 35 pkt. proc.) oraz ze strony internetowej CPK (36% – wzrost o 17 pkt. proc.). Jednocześnie mniej opierali się na wiedzy przekazywanej przez sąsiadów czy znajomych. To dowód rzetelności i transparentności informacji przekazywanych przez spółkę.

W efekcie, do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się tam już ok. 1000 osób, które dysponują nieruchomościami o łącznej powierzchni blisko 2800 hektarów (w tym 2/3 terenu pod projektowane lotnisko). Wierzymy, że podobnie jak na obszarze lotniska, zdecydowana większość mieszkańców inwestycji CPK na Śląsku po analizie naszej oferty uzna ją za atrakcyjną i przystąpi do PDN.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj