Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Minister Zdrowia: Od lata gwarancja pensji zasadniczej dla studentów pielęgniarstwa

Facebook Twitter

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Raciborzu podczas czepkowania studentek pielęgniarstwa PWSZ wzrost wynagrodzeń dla personelu medycznego i wsparcie dla studiujących medyków.

Od 1 lipca każdy, kto ukończy studia pielęgniarskie, otrzyma gwarancje pensji zasadniczej w wysokości 4,2 tyjąca złotych brutto:

Jednym z pierwszych działań po pandemii, które zaproponowałem, w postaci projektu ustawy było zagwarantowanie, że osoby młode, które będą wchodziły do zawodu, będą zarabiały nie mniej niż konkretne kwoty, które będą wskazywane w tej ustawie. A ustawa jest tak skonstruowana, że zapewnia mechanizm indeksacyjny. Czyli nie mówimy tylko o kwotach najniższego wynagrodzenia dla pielęgniarek i pielęgniarzy, ale mówimy również o tym, że co roku automatycznie te wynagrodzenia będą rosły, ponieważ one są zapisane jako pewna relacja w stosunku do średniego wynagrodzenia w gospodarce. Jeżeli to wynagrodzenie rośnie, to automatycznie będzie rosło najniższe wynagrodzenie w sektorze medycznym.

Wynagrodzenia w służbie zdrowia do 2027 roku mają wzrosnąć o 30 procent

– mówił minister Niedzielski, zapowiadając stypendia dla studiujących medyków:

Które będą studiowały na kierunkach medycznych, między innymi na pielęgniarstwie, ale to też dotyczy ratownictwa. I sytuacje w tej chwili wygląda w ten sposób, że na stole jest położona przez nas oferta, czekamy na dyskusję z Komisją Europejską, żeby każdy student pielęgniarstwa, każdy student ratownictwa otrzymywał stypendium w ramach kolejnej zachęty do studiowania. Czyli nie tylko gwarancja zarobków, ale gwarancja bieżącego wsparcia nawet w momencie wykonywania czy studiowania tych obowiązków szkoleniowych.

Jak mówił minister zdrowia, ma to być kwota 1500 złotych miesięcznie dla studenta. Przypomnijmy, że wczoraj (07.06.) doszło do dwugodzinnego ogólnopolskiego protestu pielęgniarek niezadowolonych z warunków pracy i płacy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024