Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie wyrzucaj, a wrzucaj. Serca z nakrętkami przynoszą dobry efekt

Facebook Twitter

To ma sens, nie wyrzucajmy ich do kosza, a wrzucajmy je do tych serc. Nakrętki. W wielu miastach w ostatnim czasie pojawiły się metalowe pojemniki, często w kształcie serca. Do nich można wrzucać zakrętki z plastikowych butelek.

Końcem stycznia w Pszowie stanął taki pojemnik. I szybko się zapełnił.

Czesław Krzystała: Na mieszkańców można liczyć

-mówi Czesław Krzystała, burmistrz Pszowa. Komu posłużą zebrane nakrętki?

Czesław Krzystała: Nie oddawaliśmy tego pojemnika w opiekę fundacji, przekazaliśmy je bezpośrednio tym, którzy się do nas zwrócili z prośbą. Chcę podziękować mieszkańcom za udział w takiej akcji. Państwo się zgłosili, zobaczymy, jeszcze jest kilka innych osób. Jeszcze raz dziękuję za to, że nie jest zaśmiecane miasto, jest to na szczytny cel.

Radio 90: Każdy w domu trochę tych nakrętek ma.

Czesław Krzystała: Tak, bo jeszcze oprócz tego, co tutaj jest, to jeszcze jest na osiedlach. Było to postawione pod koniec stycznia przed Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy i już jest całkowicie pełne.

Pojemnik jest już pusty, opróżnili go rodzice chorej Lilianki z Radlina Drugiego. Pieniądze przeznaczone będą na jej rehabilitację. Choć serce nie jest za duże, to pomieściło 10 dużych worków nakrętek. Dziękujemy za każdą – mówi Sabina Sówka, mama ośmiolatki.

Radio 90: charakterystyczny dźwięk tych zakrętek..

Sabinka Sówka: … A tyle pomocy, dla naszej córki zbieramy teraz na protezy, które są robione w niemieckiej klinice. Taki koszt, to około 30 tys. złotych. Lilianka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, jest rehabilitowana od szóstego tygodnia życia. Trochę tych pieniędzy potrzebujemy. Mamy nadzieję, że w końcu stanie na swoje nogi.

Radio 90: Przyczynią się temu też nakrętki z Pszowa.

Sabinka Sówka: Tak, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają.

Radio 90: Taka nakrętka może coś znaczyć, jak to się przekłada na pieniądze?

Sabinka Sówka: Firma, która ma skup nakrętek przelewa nam pieniądze na konto Lilianki. Kilogram nakrętek kosztuje 90 groszy.

Cieszy mnie bardzo ten widok, wiem, że mogą one mi pomóc- przyznaje mała Lilianka.

Lilianka: Bardzo się z tego cieszę, codziennie jak widzę jakieś nakrętki jak dają do garażu, to jestem bardzo ucieszona.

Radio 90: Co byś powiedziała mieszkańcom Pszowa, którzy zapełnili to serce?

Lilianka: Bardzo im dziękuję za to serce, jestem wzruszona i nie mogę w to uwierzyć. Moim najskrytszym marzeniem jest dostać wiele wsparcia od ludzi, którzy są dobrzy, pomagają mi.

Pamiętajmy- nakrętek nie wyrzucamy, a wrzucamy. Do serca! Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021