Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odcinkowe pomiary prędkości na Śląsku, wśród nich dwa w regionie

Facebook Twitter

Główna Inspekcja Transportu Drogowego już w ubiegłym roku podała listę miejsc na których miały pojawić się urządzenia. Systemy już powstają, bądź powstały na drogach w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i Mikołowie, a także w dwóch miejscach w regionie.

pomiary prędkości na Śląsku
Fot. Free-Photos / pixabay.com

Pomiary prędkości na Śląsku

Pierwszy to droga wojewódzka numer 929 Jankowice-Świerklany. Odcinkowy pomiar prędkości będzie się tam odbywał między ulicami Nową w Jankowicach a Plebiscytową w Świerklanach. Mówi naczelnik wydziału komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego:

Wojciech Król: Na odcinku Jankowice-Świerklany system już został zainstalowany, niebawem zostanie przeprowadzona jego legalizacja oraz odbiór formalny od wykonawcy. Nie wiąże się z rychłym jego uruchomieniem, ponieważ oczekujemy również na dostawę energii, czyli na zrealizowanie przyłącza energetycznego, który robi zakład energetyczny, jest to podmiot niezależny od Inspekcji Transportu Drogowego i tutaj niestety nie mamy wpływu na termin zrealizowania tego zadania, stąd też ten termin uruchomienia jest od niego uzależniony.

Pomiary prędkości na Śląsku, fot.pixabay

Drugi odcinek w regionie, gdzie mierzona będzie prędkość, wciąż powstaje, z końcem tego miesiąca ma zakończyć się montaż urządzeń. Będzie on zlokalizowany na drodze wojewódzkiej numer 935, to ulica Pszczyńska pomiędzy Suszcem a Kobielicami. Wojciech Król przypomina zasadę działania odcinkowego pomiaru prędkości:

Wojciech Król: To zestaw kilku kamer, które rejestrują pojazdy wyjeżdżające na dany odcinek pomiarowy. Kamera na początku odcinka rejestruje obraz pojazdu, tablicy rejestracyjnej, jak również kierującego pojazdem i po wyjechaniu z tego odcinka kamera na jego końcu rejestruje obraz pojazdu, jak również czas wjazdu i wyjazdu z odcinka. A później to już wiemy, każdy z nas ze szkoły pamięta, droga przez czas równa się średnia prędkość. Jeżeli ona jest wyższa od tej obowiązującej na danym odcinku drogi, kierujący musi liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Dodajmy, że na ubiegłorocznej liście rezerwowej przedstawionej przez Inspekcję Transportu Drogowego były także dwie inne drogi, gdzie mogły się pojawić odcinkowe pomiary prędkości. Pierwszy w Pszowie na DW 933 a drugi na wiślance między Ochabami i Skoczowem. Ostatecznie w tych miejscach prędkość mierzona nie będzie. A czy ITD planuje rozbudowę systemu o kolejne odcinki na Śląsku w przyszłym roku? Jak powiedział Radiu 90 Wojciech Król, wszystko zależy od tego, czy znajdą się na to pieniądze. W tym roku środki na powstanie odcinkowych pomiarów prędkości pochodziły z unijnych funduszy. Przypomnijmy jeszcze, ze w regionie działają dwa odcinkowe pomiary prędkości. Oba na drodze krajowej numer 78 jeden w Gorzycach a drugi na odcinku Pilchowice-Wilcza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024