Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Facebook Twitter

Czy las już budzi się do życia? Co w połowie kwietnia można zobaczyć w lasach w naszym regionie? Poszukaliśmy dla was podpowiedzi czego szukać i wypatrywać. Nasza propozycja na weekend to spacer w lesie, nawet jeśli pogoda jest mało wiosenna. Ruszajcie! Gdzie i po co podpowie Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Spacery w lesie. Z rzeczniczką Nadleśnictwa Rybnik rozmawiał Robert Krzyżaniak, spotkali się w Zagrodzie Leśnika.

Paulina Sobczuk: Dzień dobry.

Radio 90: Jesteśmy w miejscu, które wszyscy znają, tutaj przyjeżdżają przed świętami Bożego Narodzenia po choinki, ale tutaj także teraz dzieje się bardzo, bardzo dużo.

Paulina Sobczuk: Mamy bardzo wiele sadzonek drzew i krzewów. To nie jest tak, że tutaj tylko możemy nabyć choinki przez okres zimowy, ale również teraz w okresie wiosennym mamy dużo różnych gatunków leśnych oraz tych ozdobnych drzew, krzewów, które możemy posadzić w swoich ogrodach. Są to sadzonki zarówno w doniczkach, jak i te z gruntu, te malutkie.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Radio 90: Czyli przyjeżdżamy do Was, żeby zasadzić coś u siebie w ogródku?

Paulina Sobczuk: Tak. Zapraszamy każdego, kto ma trochę miejsca w swoim ogrodzie i chciałby, aby jakaś nowa roślina upiększa jego ogród bądź poszerzyła to, co już tam rośnie.

Radio 90: Co można u Was dostać? Jakie sadzonki? Co można sadzić u siebie, w swoim ogródku?

Paulina Sobczuk: Przede wszystkim są to drzewa, które my też sadzimy w lesie, czyli drzewa iglaste: sosna, świerk, modrzew, drzewa liściaste: buk, dąb, ale także krzewy ozdobne takie jak forsycje, coś może z owocami: aronia, śliwa, róża, grusze dzikie.

Radio 90: To są sadzonki, które tutaj hodujecie, czy one do was przyjeżdżają? Są inne miejsca, gdzie są hodowane?

Paulina Sobczuk: Część z nich jest hodowana u nas na szkółce, niektóre kupujemy a niektóre do nas przyjeżdżają z sąsiedniej szkółki z Rud.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Paulina Sobczuk: Cały rok tutaj pracujemy, cały rok mamy w swojej ofercie sadzonki na zimę, choinki, ale także karmniki i budki dla ptaków.

 

Radio 90: Mam kwiecień, budzi się wiosna. No właśnie, czy budzi się? Zmienia się nam klimat, trochę to wygląda inaczej niż w poprzednich latach.

Paulina Sobczuk: Tak, ta wiosna budzi się troszkę wolniej, troszkę później niż zawsze miało to miejsce. Dlatego dopiero w kwietniu możemy obserwować pierwsze zielone pąki czy małe liście. Choć są gatunki roślin, które obserwujemy dużo, dużo szybciej. Wawrzynek Wilcze Łyko puszcza swoje kwiaty, piękne fioletowe kwiaty już w lutym,  w lesie pojawiają się też różne kwiaty, tak samo jak u nas w ogrodach i zdobią już powoli ten krajobraz.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Radio 90: Z czego wynika to, że ta wiosna przychodzi do nas trochę później?

Paulina Sobczuk: Zima cała jest przesunięta. Możemy zauważyć, że te zimy nie są już zimami, które były w grudniu czy w listopadzie pełnymi śniegu. Tego śniegu jest coraz mniej, jest on coraz później, więc naturalną rzeczą, że ta wiosna będzie nam się przesuwać. Kiedyś sadzenia odbywały się wiosenne w marcu, a teraz są przesuwane na kwiecień, maj.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Paulina Sobczuk, rzeczniczka Nadleśnictwa Rybnik

Paulina Sobczuk: Najważniejsze, co możemy zobaczyć teraz w lesie, to nowe sadzonki. Nowe młode drzewa w lasach. Mamy już za sobą prawie połowę zadań zakończonych, więc spacerując obserwujmy, czy te puste miejsca w lesie już nie mają nowych mieszkańców. Widać także roślinność runa leśnego. Pojawiają się te białe kwiatki, czyli zawilce, żółte kwiaty pojawiają się powoli, pąki na drzewach także… za chwilę już będzie mocny wybuch zieleni.

Radio 90: To zieleń, a zwierzęta, ptaki?

Paulina Sobczuk: Coraz szybciej możemy usłyszeć różne ptaki. Od wczesnych godzin porannych takim ptakiem, który na przełomie lutego i marca już się pojawia to jest skowronek. Później, w okresie kwiecień- maj możemy jerzyki zauważyć, a dobry obserwator na pewno wiele, wiele więcej.

Radio 90: A inne zwierzęta, kiedy możemy je zaobserwować? Jak ciężko jest zobaczyć ostatnimi czasy zwierzęta w lesie? Leśnicy pewnie widują je często, ale my, kiedy spacerujemy, zdarza się czasem jakaś sarna, rzadko jeleń…

Paulina Sobczuk: Mimo tego, że nam się wydaje, że te zwierzęta się chowają, teraz, póki jeszcze liście nie do końca się rozwinęły, trzeba obserwować. One zaczynają  wychodzić, zaczynają szukać tego świeżego pożywienia. Także warto spacerując w ciszy oczywiście poszukać, może gdzieś jakaś sarna właśnie albo rodzina dzików nam wyskoczy.

Radio 90: To jest taki okres dla zwierząt, kiedy czekają na młode.

Paulina Sobczuk: Tak, to jest właśnie ten czas, kiedy te młode powoli zaczną się rodzić. Także nie tylko pojedyncze osobniki, ale właśnie całymi rodzinami będziemy mogli je  obserwować. Starajmy się chodzić po wyznaczonych ścieżkach, które są w lesie, po tych drogach większych, szerszych, które dla nas są często drogami pożarowe. Ale też spacerując, korzystając z lasu pamiętajmy, aby zostawić samochód gdzieś w miejscu, w którym nie będzie zawadzał. Pamiętajmy żeby nie zapuszczać się, nie wchodzić bardzo daleko w głąb lasu, bo możemy się zgubić. Mimo tego, że jeszcze wszystko widać dookoła, to i te zwierzęta potrzebują też swojego miejsca.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Radio 90: To jest wymarzony czas pracy, wiosna dla leśników. Co się dzieje? Co robicie w tym czasie? Tej pracy jest dużo.

Paulina Sobczuk: Oczywiście, wiosna to jest taki czas, kiedy nasze nadleśnictwo ma odnowienia, czyli sadzimy nowe pokolenie drzew w lesie. Wcześniej przygotowane miejsca, bo to dzieje się na jesień, dostają nowych mieszkańców. Mamy dużo pracy zarówno na szkółce, bo wszystkie sadzonki trzeba wyjąć, jak i w lesie, bo trzeba je posadzić. Sadzimy naprawdę duże ilości. Prawie milion sadzonek w naszym nadleśnictwie. Produkujemy jeszcze więcej, bo nie tylko dla siebie, ale również dla innych nadleśnictw. Produkujemy zarówno sadzonki te leśne, jak i te medyczne, czyli właśnie grusze, aronie, jabłonie, które również możemy spotkać w lasach.

Radio 90: To jest tak, że pójdę do lasu i zerwę sobie gruszkę z drzewa?

Paulina Sobczuk: Faktycznie, może to nie jest ta gruszka, którą widzimy w sklepie, bo to są dzikie grusze czy jabłonie, ale myślę, że jak dobrze poszukamy, to może uda nam się przed zwierzętami czymś poczęstować.

Radio 90: Nasadzenia to jest jedno z Waszych zadań wiosną. Co jeszcze robią leśnicy?

Paulina Sobczuk: Przede wszystkim to jest jeszcze czas, gdzie wszystko widać, nie ma tak wysokiej trawy, jesteśmy w stanie trochę posprzątać ten las. Nie jest to łatwe zadanie, bo areał jest bardzo duży, więc każde akcje, które możemy wspólnie przeprowadzić z różnymi instytucjami, szkołami są dla nas bardzo pomocne.

Radio 90: Niestety ludzie śmiecą w lasach.

Paulina Sobczuk: Oj tak, w lesie naprawdę wiele się znajduje i to nie tylko na obrzeżach, gdzie by się wydawało, że jest najłatwiej coś wyrzucić, ale i w środku lasu. Oprócz standardowych rzeczy, czyli wyposażenia mieszkania, domu i samochodu, mieliśmy przypadek, że znalezione zostały śnięte ryby. I to jest taka rzecz, która jest niecodzienna. Mimo tego, że mamy w lesie zbiorniki wodne, to tam akurat tego zbiornika nie było, a ryb było bardzo dużo.

Radio 90: To jeszcze apel do wszystkich: Nie śmiećmy w lesie.

Paulina Sobczuk: Bardzo prosimy, nie dokładamy ani nam ani sobie pracy. Tak, bo to my ludzie śmieci i my ludzie sprzątamy.

W Radiu 90 cyklicznie będziemy sprawdzali co dzieje się w lasach Nadleśnictw Rybnik, Rudy Raciborskiej i Ustroniu. Czas na las w Radiu 90.

Pomysł na weekend: Spacery w lesie. Las budzi się na wiosnę

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj