Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prace Elwiry Zembrzuskiej w galerii „Smolna” w Rybniku

Facebook Twitter

"Zachęcam, by pobyć z moimi pracami nieco dłużej. Nawet, by zobaczyć je kilka razy. Wejść głębiej i poczuć historię którą chciałam opowiedzieć". W taki sposób na swoją wystawę zaprasza Elwira Zembrzuska, malarka, witrażystka, joginka.

Elwira Zembrzuska, autorka najnowszej wystawy w galerii Smolna

Jej rysunki i obrazy zebrane pod wspólnym tytułem „Szczegóły” można oglądać od poniedziałku (12.09.) w Galerii Smolna w Rybniku. Zaprasza Marzena Oleksy, kierująca filią numer 8 rybnickiej biblioteki, w której działa Galeria Smolna.

Marzena Oleksy: Mieszkanka Rybnika, artystka w bardzo szerokim pojęciu tego słowa. Również prowadzi zajęcia z młodzieżą i z dorosłymi, z dziećmi, jeżeli chodzi o naukę rysunku malowania. Mam przyjemność w Galerii „Smolna” pokazać jej najnowsze prace. Namawiałam Elwirę chyba od dwóch lat na wystawę. Trochę nam pandemia pokrzyżowała plany. Ostatni wernisaż i wystawa była w Halo! Rybnik po pandemii. Zapraszam serdecznie, nie tylko do oglądania wystawy, ale również na wernisaż, który odbędzie się 16 września o godz. 18.00

Prezentowanych jest blisko 30 prac, głównie rysunków, które powstały właśnie na tę wystawę:

Elwira Zembrzuska: Ikona, witraż to moja tematyka. Oprócz tego joga i takie zainteresowanie ciałem człowieka, rozwojem w zupełnie różnych aspektach, w takim holistycznym podejściu. To się przekłada na to, co ja robię, w tym co maluję, co rysuję. Moja droga skręciła w stronę abstrakcji, dlatego że abstrakcja daje przestrzeń na emocjonalność, wyciszenie się, poszukanie w swoim wnętrzu odpowiedzi na to, jak odbieram świat poprzez kształty, kreski, kolor. Dla mnie to jest poetycka opowieść o tym, jak na co dzień żyję

– mówi artystka Elwira Zembrzuska.

Elwira Zembrzuska: Zdaję sobie z tego sprawę, że ktoś przyjdzie i na jednym płótnie znajdzie kropeczkę, kawałeczek kształtu przypominającego liść i powie „o co chodzi”. Zachęcam do tego, żeby popatrzeć na to w całości. Tytuł „Szczegół” to jest właśnie takie przeciągnięcie uwagi widza do tego, żeby właśnie wejść głębiej w ten szczegół, co tam się wydarza. Zachęcam wszystkich. Mam bardzo dużą tremę. (…)

Wernisaż w piątek, 16 września o 18.00

Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj